Екипът на Profit.bg продължава със своята инициатива за представянето на успелите българи в чужбина.

Първият ни герой бе Митко Тошев, представихме ви още Алекс Велев и Николай Иванов. Ето какво сподели и Николай Генов за специално за нас от Ню Йорк:

Представете се. С какво се занимавате?

Здравейте, казвам се Николай Генов и живея и работя в Ню Йорк. Завърших висшето си образование си в Университет в Пенсилвания, със специалност Финанси. От 2008 г. работя в една от най-големите търговски банки. Започнах като банкер, а в момента съм мениджър-асистент вицепрезидент.

Защо избрахте САЩ?

Още от дете имах мечта да се докосна до страната на неограничените възможности. Сестра ми, която емигрира в Щатите преди мен, оказа голямо влияние за решението ми да замина и ми беше голяма емоционална и финансова опора.

Родителите ми ме попитаха един ден дали искам да кандидатствам по програма за обмен на ученици в САЩ и така се стигна до заминаването ми.

Завърших 12-и клас и получих диплома за средно образование от гимназия в Пенсилвания. Беше невероятно преживяване. Живеех в приемно семейство, с което и до днес сме много близки.

Играх американски футбол в училищния отбор и така научих езика и успях да се адаптирам бързо. Това, което ме накара да остана, бяха отношенията между хората, нивото на образованието и възможностите за реализация.

Колко струват хлябът, свинската пържола и бензинът в Ню Йорк?

Цената на хляба варира между 2.50 долара за най-нискокачествен бял хляб и 5 долара за по-здравословните, без консерванти и подобрители варианти.

Общо взето, хората тук консумират най-вече пилешко и телешко. Цената на телешката пържола е 10, а на свинската около 4-5 долара. Храната е един от най-големите разходи за домакинствата.

Аз лично пазарувам от магазин на едро, подобен на един голям хипермаркет в България, но с разликата, че качеството на стоките е на много високо ниво и отстъпките са много по-големи.

За щастие, бензинът доста поевтиня през последната година поради рязкото падане на световните цени на петрола. В момента средната цена на бензина е 2.85 долар на галон, което е по-малко от 1 долар за литър.

Три неща, които ви правят впечатление там и от които ние сме на светлинни години.

А) Манталитетът на местните хора. Като цяло хората тук са позитивни, имат високо поставени цели и влагат много усилия, за да ги постигнат. Също така оценяват качествата и уменията ти и ти предоставят възможност за развитие.

Б) Инфраструктурата. Истината е, че данъците в Ню Йорк са високи, но за сметка на това пътищата, градският транспорт и парковете са добре поддържани. Специално в Ню Йорк с градски транспорт може да се стигне до всяка една точка на града. Метрото е бърз, удобен и евтин начин за придвижване, което е основната причина голяма част от жителите да нямат коли.

В) Неограничените възможности за реализация. Клишето за „американската мечта” тук е по-живо от където и да е друго място по света. Безкрайни са примерите за хора, които идват само с големи мечти и се превръщат в нещо голямо.

Спазват ли се законите в САЩ? Дайте пример. Какво ще се случи, ако в САЩ паркираш на място за инвалиди?

Законите определено се спазват. Едната причина е, че хората от поколения са възпитани да имат уважение и страх от полицията, а другата, че съдебната система работи със сериозни глоби и по-тежки последствия. Ако си осъден, например, това се оказва огромен проблем за голяма част от населението, зависещо от кредити.

Ако паркирате колата си на място за инвалиди, то най-вероятно ще бъде вдигната и със сигурност ще получиш „подарък” – глоба, която, доколкото си спомням, е 150 долара.

По-какъв начин се стимулира раждането и отглеждането на деца в САЩ?

САЩ е голяма държава с над 300 млн. жители. Броят на населението е пряко зависимо от емигрантите. Раждаемостта най-вече се стимулира чрез по-ниски данъци. В някои случаи родителите се възползват от социална помощ от държавата.

От друга страна, отглеждането на деца, особено в Ню Йорк, излиза скъпо. Разходът за бавачка е около 2000 долара на месец, а частна детска градина излиза между 1000 и 1500 долара на месец.

Коя е най-фрапиращата разлика между САЩ и България?

Разликите определено са много. За мен най-фрапиращата е приоритетът, когато става дума за семейство и професионална кариера. Мисля, че хората в България отделят много повече време и внимание на семейството и приятелите си. В Ню Йорк обикновено на преден план е кариерата, а семейството се създава, след като се докажеш професионално.

Кои са основните проблеми на България, според вас?

Според мен манталитетът, съдебната система и инфраструктурата са в основата на забавеното развитие на България. От друга страна, се радвам, че напоследък има все повече завършили в чужбина млади хора, които избират да се върнат в България, за да прилагат наученото.

Бихте ли се върнали в България?

В България винаги се връщам с голямо удоволствие. Мисля, че имаме невероятна природа и страхотни места за туризъм. На този етап от живота и кариерата ми не бих се прибрал за постоянно, но не изключвам тази възможност в по-далечно бъдеще.