Великден е най-старият християнски празник. От средата на втори век християните по цял свят честват Разпването и Възкресението на Исус Христос, но по доста различен начин. Познати ли са ви великденските обичаи по света?

За разлика от Германия, в Австралия зайците не са сред любимите великденски животни, защото унищожават реколтата. Точно заради това великденските яйца се носят от торбестото животинче билби, което има голям нос и дълги уши. Много производители на шоколад предлагат продуктите си под формата на билби.

На Разпети петък във Великобритания ядат "cross buns". Това са хлебчета със стафиди, на които е нарисуван кръст. На Великден търкалят по склоновете боядисани яйца. Победител е онзи, чието яйце най-бързо стигне до долу.

Германците пък търсят скрити великденски яйца из градината и ядат шоколадови зайчета. От векове те палят и великденски огньове. Етнографите са на мнение, че това са не само езически, но и християнски обичаи, защото се смята, че огънят ще донесе нова сила за живот и ще прогони зимата.

Той обаче е и символ на радостта от възкръсването на Христос, който е известен още с прозвището "Светлината на света". Някои смятат, че огънят припомня и за изгарянето на Юда в ада заради това, че е предал Христос на римляните.

През Страстната седмица в гръцките църкви се отслужват продължителни литургии. В полунощ в събота свещеникът оповестява: "Христос воскресе." "Воистина воскресе", отговарят вярващите. Запалват и голям огън.

В неделя празнуват: гърците пекат агне и пият червено вино, към агнешкото се сервират и така наречените "кокореци" - с други думи, дреболиите.

В Париж произвеждат традиционни шоколадови камбанки, които се правят на ръка. На пазара се предлагат и други скъпи шоколадови фигури. Има и великденски зайчета. На Разпети петък в Бретан се садят теменужки, цветята на гръцката богиня Персефона.

В много италиански села се разиграват страданията Христови, провеждат се и великденски процесии. В магазините се продават огромни шоколадови яйца, пълни с изненади и увити в ярка гланцова хартия. Един от специалитетите е сладкиш във формата на гълъб, наречен "Colomba Pasquale".

На Велики понеделник за закуска по изключение се яде и салам, баница с плънка, известна като "torta rustica" и се пие вермут.

В Испания Великден се отбелязва с многобройни процесии на религиозните ордени. Често участниците са с качулки, за да напомнят сцени от инквизицията. Огромни фигури на Исус и на светците се разнасят из градове и села. Някои каещи се християни дори влачат железни вериги.

Православната служба в Русия започва с процесия, при която вярващите обикалят църквата, носейки свещи. В нощта на Великден московското метро работи до по-късно, за да може всички да се приберат след дългата среднощна литургия. След строгите пости идва времето на питателните пироги и куличи.

На Великден в САЩ се организират шествия. Най-големите са в Ню Йорк. В Белия дом малките посетители могат да търсят скрити великденски яйца и да ги търкалят из градината. Накрая американският президент подарява на всички дървени великденски яйца, подписани от него и от първата дама.

В Унгария мъжете напръскват жените от семейния и приятелски кръг с парфюм. Този обичай вероятно има връзка с плодородието. После дамите ги черпят с яйца, сладкиши и алкохол.

Всяка година на Разпети петък на Филипините млади мъже разиграват разпъването Христово. Те изнасят дървените кръстове до върха на различни хълмове, а после тях самите ги приковават с петсантиметрови гвоздеи за ръцете и краката към кръста. Младежите възприемат това като вид изкупление, а католическата църква е категорично против тази традиция.

Великденски специалитет в Южна Африка са благоуханите сладкиши "Hot Cross Buns" с кръстчета от захар. Вероятно става дума за стара британска традиция, зародила се по времето на кръстоносците.

Източник: БГНЕС

Още по темата:

Честваме Велика събота