Личното пространство, с което се чувстваме комфортно, може да варира. Ново проучване, публикувано в Journal of Cross-Cultural Psychology, разкрива, че културните норми, полът, възрастта и дори времето могат да играят роля в тези предпочитания.

В изследването, озаглавено "Предпочитани междуличностни разстояния: глобално сравнение", изследователите проследяват до 8 943 души от 42 различни страни по света, за да научат колко близко могат да стигнат до друго лице, докато все още се чувстват комфортно.

Участниците получават графика, която да използват, за да посочат близостта, в която вече няма да се чувстват комфортно до непознат, близък приятел или познат.

Резултатите установяват, че страната, в която участниците държат да са на най-голямо разстояние от непознат, е Румъния, като нивото на комфорт е на около 140 сантиметра.

Тя е следвана от Унгария с разстояние от около 131 сантиметра, а след това се нарежда Саудитска Арабия с приблизително 127 сантиметра.

Междувременно участниците от Аржентина, Перу и България се чувстват най-удобно, когато се намират на около 77 сантиметра, 80 сантиметра и 81 сантиметра, съответно, разстояние от непознати.

Когато става дума за познати, Унгария, Саудитска Арабия и Уганда предпочитат да спазват най-голяма дистанция, докато Аржентина, Перу и България са на най-близки разстояния.

Накрая, когато се стига до близки приятели, Саудитска Арабия, Унгария и Канада предпочитат да спазват най-голямо разстояние, докато жителите на Украйна, Аржентина и Германия се чувстват най-удобно на близко разстояние.

Като цяло, жените предпочитат да спазват по-голяма дистанция от мъжете, по-възрастните участници също предпочитат да разполагат с повече пространство.

Резултатите показват, че обитателите на по-топлите страни са склонни на по-голяма близост с непознати, докато хората от по-студените държави се нуждаят от по-малко пространство, когато става дума за интимни отношения.