В пика на своeто влияние наркобаронът Пабло Ескобар внася в Колумбия няколко хипопотама за своя частен зоопарк. Четири десетилетия по-късно те са подивели и са се размножили, а в страната никой не знае какво точно да се прави с тях.

Карлос Валдерама е ветеринар към неправителствената организация WebConserva. Валдерама, който не бива да бъде бъркан с популярния футболист със същото име от близкото минало, може да се похвали с един уникален рекорд. Ветеринарят Валдерама е първият човек в света, който е кастрирал див хипопотам, пише DW.

Животното било толкова голямо, че се наложило да бъде използван кран, а процедурата продължила 12 часа. Още по-забележителното е, че всичко това се случва в Колумбия, на хиляди километри от родните зeми на хипопотамите в Африка.

Популацията на хипопотами в Колумбия обаче може да бъде проследена до един човек и това е самият наркобарон Пабло Ескобар.

В своя престъпен апогей през 80-те и 90-те години наркобосът построява зоопарк в огромното си имение Hacienda Napoles, което се намира между Меделин и Богота. Когато Ескобар е убит през 1993 г. ранчото му е изоставено.

Други екзотични видове от частния зоопарк, като зебрите, са преместени в международни и колумбийски зоологически градини, но тогава се оказва, че за огромните и агресивни хипопотами няма място.

Най-богатите престъпници на всички временаПосочените в класацията суми са приблизителни, но престъпниците не подават най-коректните данъчни декларации

Тъй като никой в страната не знае какво да прави с тях гигантите процъфтяват и се размножават и вече наброяват между 65 и 80, според местната агенция за опазване на околната среда. Според проведено наскоро проучване от Института Хумболт след десет години в района може да има 150 колумбийски хипопотами.

Повечето от тях все още обитават езерото в Hacienda Napoles, като представлява една уникална атракция за туристите. Други пък са превърнали намиращата се наблизо река Магдалена в свой дом.

Дори и в Африка хипопотамите нямат естествени хищници за противници, с изключение на някой и друг по-смел лъв. В Hacienda Napoles са забелязвани ягуари, но най-опасният хищник в Южна Америка няма никакъв шанс срещу хипопотамите.

"Ягуарът е нашият най-голям хищник. Той е огромен и красив," казва Валдерама. "Той обаче тежи 100 килограма и няма да може да направи нищо срещу един възрастен хипопотам."