Вълците постепенно се завръщат в германските гори с помощта на неочакван съюзник - армията. Оказва се, че военните бази са едни от най-предпочитаните местообитания на хищниците, се твърди в публикация на списание Science.

Популацията на вълците в Централна Европа преживява истински разцвет през последните десетилетия. В Германия тя е почти унищожена в края на XIX век, а днес расте с по 36% годишно. В повечето европейски държави вълците са обект на целенасочено избиване, тъй като са смятани за една от най-големите опасности за домашните животни.

Но през 80-те и 90-те години на миналия век са приети редица закони, които защитават популацията на хищниците и насърчават тяхното заселване в защитените горски местности.

В края на 90-те години са регистрирани първите случаи на завръщащи се диви вълци, които идват от Полша в горите на Източна Германия. В момента в страната пребивават 73 глутници и още 30 самостоятелни двойки.

Експертите, цитирани от изданието, твърдят, че само допреди 20 години подобна статистика би била немислима.

Най-изненадващо обаче е засиленото присъстие на вълците в германските военни обекти. В повечето провинции, където глутниците навлизат за първи път, те избират за свой дом именно горите около военните бази.

Първоначално биолозите са озадачени от този факт и търсят причините, поради които хищниците предпочитат тези места вместо защитените резервати, където горските масиви са много по-обширни, а пътищата и човешките местообитания са силно ограничени.

Учените обаче сравняват данните за смъртните случаи и с изненада откриват, че те са много повече в "защитените" местности, отколкото в околностите на военните обекти. Оказва се, че проблемът се крие в бракониерството.

Обикновено горските масиви около военните бази не са оградени, но са обозначени с множество знаци, които изрично забраняват външния достъп. И докато дивите животни могат да преминават безпрепятствено, повечето хора избягват да нарушават ограниченията.

Освен това популацията на елените, които са основното "меню" на вълците, във федералните територии се контролира от държавните лесничеи, докато в резерватите тази дейност е поверена на местните ловни дружинки. Обикновено тези частни стопанства са е по-малки като територия, което означава, че достъпът до тях е по-лесен, включително и за нерегламентираните ловджии.

Според учените бракониерството като цяло не заплашва популацията на вълците в Германия, тъй като тя вече е достатъчно голяма, но със сигурност възпрепятства първоначалното им заселване на нови места. Така военните бази се оказват едни от най-гостоприемните дестинации за тях.