Лъчите на слънцето, които докосват кожата ни, стартират процес на образуване на витамин D.

Този чудодеен витамин укрепва костите, защитава зъбите от разрушаване, а мускулите – от спазми. Помага при зарастването на рани, тушира възпалителните процеси и засилва имунната система.

Човешкият организъм се е научил да оцелява при различни условия. Няколко слънчеви месеца натрупват в него витамин D, за да може да бъде използван през облачния период от годината.

За презастраховане природата е предоставила и друга възможност за получаване на ценния витамин – чрез храните. Витамин D се съдържа в черния дроб на риба треска и морската риба, а в по-малки количества и в маслото, яйцата и др.

В средата на пролетта запасите от витамин D постепенно намаляват. При някои острият дефицит води до безпричинна умора, която наричаме пролетна депресия.

Има логично обяснение – дефицитът на витамин D спира синтеза на допамин, който отговаря за доброто настроение. За да преодолеем умората, често започваме да ядем повече от обичайното.

7 здравословни навика, от които да отучите децата сиНякои от тези неща може да не са толкова полезни, колкото си мислим

Посягаме не към броколи, а към нещо мазничко, сладко и калорично. Така дефицитът на витамин D потиска работата на хормона лептин, който отговаря за чувството за ситост.