Колко далече може да стигне една мълния?

Ужасно далече, както разкри наскоро Световната метеорологична организация.

В съобщение, публикувано на 1 февруари 2022 г., СМО съобщи, че има нов рекордьор в графата най-дълга светкавица. Тя се простира на 768 километра, през територията на три щата в южната част на САЩ, като е наблюдавана от сателит по време на буря на 29 април 2020 г.

Тази мълния, наричана „мегасветкавица“, се простира от централния бряг на Тексас до южната част на Мисисипи, пътувайки над Южна Луизиана. Разстоянието е еквивалентно на това между Ню Йорк и Кълъмбъс, Охайо, в Съединените щати или между Лондон и германския град Хамбург.

Предишният рекорд за най-дългата мълния се държи от друга мега светкавица с дължина 708 км, която е наблюдавана в части от Южна Бразилия на 31 октомври 2018 г., разказва Amusing Planet.

Най-високата сграда в света бе ударена от мълнияОт петък насам в Дубай се изливат обилни валежи, които бяха причината и за затварянето на международното летище там, както и наводнения и задръствания.

В същото съобщение СМО споменава и друг рекорд - най-голяма продължителност на единична светкавица от 17.1 секунди. Тя се развива по време на гръмотевична буря над Уругвай и Северна Аржентина на 18 юни 2020 г. Предишният рекорд е 16.73 секунди, или с 0.37 секунди по-кратък, като е регистриран над Северна Аржентина на 4 март 2019 г.

Начинът, по който СМО наблюдава и измерва мълниите, се е променил през годините. Преди това данните се събират от наземни инструменти. Те обаче са с ограничен обхват. Мегасветкавиците, например, могат да бъдат открити само с помощта на космически детектори за мълнии, позиционирани на спътници, които се управляват от НАСА и Националната щатска администрация за океани и атмосфера.

„Сега, когато имаме запис на тези чудовищни ​​проблясъци, можем да търсим отговор на въпроса как се случват и да оценим непропорционалното въздействие, което имат“, казва Майкъл Дж. Питърсън от Групата за космическо и дистанционно наблюдение (ISR-2) на Националната лаборатория в Лос Аламос, САЩ.