Почти всички разновидности на мадагаскарския лемур са застрашени от изчезване, предупреждават учени, цитирани от BBC. Те са проучили популациите на лемурите, техните местообитания и заплахите за съществуването им.

Според експертите от благотворителната организация Global Wildlife Conservation, лемурите са най-уязвимите примати на планетата. Най-големите щети върху техния хабитат нанася изсичането и унищожаването на тропическите гори.

Най-голяма вина носят нелегалният дърводобив, паленето на земеделски площи и въгледобивът.

В допълнение към това, ловът на лемури също представлява сериозна заплаха, особено през последните години. Все повече животни се ловят живи, за да бъдат продадени като домашни любимци зад граница.

А има и случаи на продажба на лемури на местни ресторанти, в които месото им се сервира като деликатес.

Към днешна дата са класифицирани 111 вида лемури, като всички те са ендемични за Мадагаскар. Това означава, че не се срещат никъде другаде по света. Според учените, 105 от тях попадат сред застрашените видове.

Предстои изводите от проучването на Global Wildlife Conservation да бъде разгледано подробно, след което лемурите официално ще бъдат вписани като застрашен вид в Червената книга на Международния съюз за защита на природата (IUCN).

Въпреки че бъдещето на мадагаскарските примати в момента изглежда доста мрачно, все още има какво да се направи за тяхното спасение, пише BBC.

От IUCN вече имат изработен екшън план за защита на лемурите, който включва опазване на техните местообитания и мерки за борба с бедността в тези райони. Според експертите, тя е основната причина за активния лов на приматите от страна на местното население.