Netflix.om не е същото като Netflix.com.

Хакерите често примамват неподозиращи интернет потребители на сайтове с адреси, които се изписват с често срещани неволни грешки, но напоследък все повече хора, които използват тази практика (typosquatting), се възползват от домейна на държавата Оман ".om", защото ".om" наподобява много ".com."

Всъщност в последния месец има огромен скок в регистрациите на домейни от Оман точно по тази причина.

Компанията за информационна сигурност Endgame пубикува свое проучване за този тип typosquatting, или практиката хората да регистрират уебадреси като google.om или googgle.com и да пренасочват тези адреси към сайтове, пълни с реклама или зловреден софтуер.

От Endgame са изготвили списък с 319 зловредни уебадреса, които конкретно използват домейна „.om“. След публикуването на списъка обаче много от тези сайтове, като amazon.om, netflix.om and yelp.om, изписвани по сходен начин с популярни интернет имена, вече не отвеждат потребителите към конкретен уебсайт.

Някои подобни сайтове, като yatra.om, baidu.om и adp.om, пък водят само до реклами, но никога не може да има гаранция, че някои от другите сайтове нямат зловредно съдържание, което може да навреди на компютъра ви. От Endgame отбелязват, че на много от зловредните сайтове вече има само реклами.

“Целта на тези страници е да генерират колкото се може повече рекламни приходи за хората, които стоят зад тях, като се опитват да ангажират наивните потребители и/или да ги сплашват и да ги карат да кликат на повече линкове и така да удължават сесията им," пише Endgame.

За да се борят с този проблем, големите компании често купуват по няколко уебадреса, които се изписват сходно с тяхното име, просто в случай че хората го изпишат неправилно. Например googel.com и gooogle.com пренасочват потребителите към google.com. Разработчиците на сайтове обаче не могат да изкупят всички евентуални грешни изписвания на тези адреси, пише Mashable.

Популяризирането на този проблем кара хората, които се занимават с typosquatting, да ограничават дейността си, но с увеличаването на сайтовете, като тези с разширение ".om", трябва да внимаваме повече, за да не попадаме в този капан.