Български граждани преминават границата с Турция все по-често, пътуващи в претъпкани автомобили и автобуси, за да могат да се сдобият с разнообразни стоки и подаръци, на фона на поевтиняващата турска лира, пише AP.

Първо те се отбиват до обменните бюра, след което се отправят по магазините, пазарите и супермаркетите, най-често в Одрин, намиращи се най-близо до граничния пункт Калотина.

Навръх Коледа турският град бе претъпкан с хора от България. Хатиче Ахмедова казва, че е тръгнала в 3 часа сутринта, за да се качи на автобуса за Одрин. Обменя 200 лева, за които получава 1150 турски лири и започва пазаруването си.

60-годишната Гюлфие Осинова също е тук, за да търси подаръци за децата и внуците си. Тя казва, че в България всичко е доста по-скъпо.

Турция е на прага на икономическа криза, като официалната инфлация за последните 12 месеца надхвърля 21%, което се отразява на цените на храните и горивата, но засяга и останалите разходи на домакинствата.

За българите обаче, цените в турските супермаркети са доста евтини, ето защо те напускат страната с препълнени багажници на автомобилите си.

Турската лира отчита доста волатилен месец декември, поевтинявайки почти всеки ден до най-ниското ниво от 18.36 лири за един долар на 20 декември. Именно тогава лирата бе загубила 60% от стойността си спрямо щатската валута.

Туристите също се облагодетелстват от поевтиняващата валута.

Българи и гърци масово купуват имоти в ОдринБългари и гърци, привлечени от благоприятния валутен курс, активно купуват имоти в Турция

Последва поскъпване на лирата, след като президентът Реджеп Ердоган обяви редица мерки, целящи да се спре поeвтиняването на националната валута.

Турското правителство обяви, че държавата ще покрие загубите на хората от депозитите им, ако те получат по-ниска лихва от банките спрямо инфлацията в страната.

Това доведе до най-силното поскъпване на лирата от 1983 година насам, като седмицата приключи при 10.83 лири за един долар. (бел. ред. в момента 1 долар се разменя за 11.88 лири).

Според Бюлент Рейсоглу, който е президент на пазара в Одрин, през последните няколко седмици чуждестранните туристи са се увеличили четири пъти.
„Паркингите са пълни с коли от България, почти е невъзможно да видиш регистрационен номер от Одрин или Истанбул. Те пазаруват като луди. Понякога купуват по 5 или 10 броя от даден продукт, може би заради препродажба или защото си мисля, че нямат да намерят повече подобна цена“, каза той.

Купувачи не липсват и от съседна Гърция, които обменят евро за турски лири. Есра Мола казва, че е щастлива, че може да купи подаръци за себе си и близките си на такива цени.

Въпреки поскъпването си от последната седмица, турската лира е загубила 40% от стойността си спрямо щатския долар, на фона на нежеланието на Ердоган да повиши лихвите.

Наскоро централната банка на страната понижи основната лихва, а според икономистите висока инфлация се бори с по-високи лихви.

Според новата икономическа програма, Ердоган желае да постигне висок износ, достъп до евтини заеми и висок ръст на БВП на страната.

И докато населението на Турция чака на дълги опашки за хляб през студения месец декември, поскъпването на отделни продукти продължава да намалява покупателната им способност. Президентът Ердоган вече призова бизнесмените да намалят цените, след като лирата се стабилизира в последните дни, но това едва ли ще намали желаещите български граждани да си напазаруват в Одрин.