Всеки иска да патентова запазената си марка, но някои стигнаха далеч. Вижте някои от най-забавните случаи с молби за патенти:

Walmart искат да патентоват усмихнатото човече

Статус: отказана

Усмихнатото човече, познато като Smiley, се използва от 70-те години насам. През 2006 г. обаче Walmart поискаха то да бъде признато за тяхна запазена марка.

Веригата дори се опита да съди художника Чарлз Смит за това, че прави пародии на човечето. Съдът обаче не бе на това мнение.

Subway искат думата „footlong"

Статус: в момента се разглежда

Subway искат да патентоват думата footlong, която означава „дълъг един фут". Става въпрос за големия сандвич на веригата. Те не искат никоя друга закусвалня да прави сандвич дълъг един фут, или ако го прави - да го нарича по друг начин.

От веригата дори си позволиха да изпращат заплашителни писма до някои по-малки закусвални, които ползвали думата. Subway обаче може би трябваше да изчакат първо да получат патента и тогава да изпращат писма, защото в момента въпросните малки закусвални ги съдят.

Harley Davidson иска да патентова звука от ревящия двигател на мотора

Статус: отказана

Патентоването на звук не е без прецедент. Филмовата компания MGM притежава рева на лъв. Harley обаче нямаха такъв късмет - други производители възразиха с аргумента, че техните двигатели звучат по съшия начин.

Парис Хилтън получи правата над фразата „That's hot"

Статус: одобрена

Парис Хилтън често употребява фразата, която в превод означава нещо като „това е страхотно". През 2007 г. тя заведе дело срещу Hallmark, които я бяха употребили, като твърдеше, че ТВ каналът я е ощетил, защото фразата е нейна запазена марка. За изненада на всички, тя спечели делото.

Сара Пейлин няма права над името си

Статус: Отказана

Бившият кандидат за вицепрезидент е известна с това, че често си измисля думи. Когато се опита да патентова собственото си име обаче, тя не успя. Причината е тривиална - Пейлин забравила да се подпише на формуляра, който изпратила.

Twitter не получи права над думата Tweet

Статус: отказана

Думата tweet означава да пуснеш съобщение в сайта Twitter. Той обаче не успя да получи права над новоизлюпения глагол, защото се оказа, че рекламна компания Twittad е пуснала първа молба за тази дума през 2008 г.

Apple иска права над App store

Статус: одобрена

Apple притежават права над израза, но това не спря Amazon да пуснат подобна услуга. App всъщност идва от application, а не от Apple и това явно дава на Amazon основание да мислят, че могат да я ползват. Apple обаче заведе дело срещу тях, а Microsoft заведе дело срещу Apple.

Ситуацията тук е сложна и нищо чудно Apple да загуби патента.

McDonald's искат представката Mc

Статус: отказана

В миналото McDonald's осъди магазин в Сан Франциско, за това, че ползва името McCoffee, както и ресторант във Филипините за MacJoy.

През 2009 г. обаче те загубиха дело, което се точи 8 години, срещу ресторант McCurry в Малайзия - съдът реши, че никой не би объркал двете имена.

Facebook притежава думата face

Статус: одобрена

Facebook притежава думата face, но само що се отнася до технологични продукти.

Доналд Тръмп поиска цяло изречение

Статус: отказана

Тръмп искаше цялото изречение „You're fired" (Ти си уволнен). Той планираше да го слага на дрехи и всякакви други продукти, но съдът заключи, че фразата прилича прекалено много на You're hired - името на образователна игра.