Японски експерти възнамеряват да разработят космически спътник, който може да използва лазер за унищожаване на малки части от ракетни двигатели и други отломки, плаващи в ниска земна орбита, предаде БНТ, цитирайки руската информационна агенция ТАСС.

Разработката се извършва от Японската агенция за аерокосмически проучвания (JAXA) в сътрудничество със сателитния комуникационен оператор SKY Perfect JSAT и Държавния институт за природни науки. Според предварителния проект устройството ще може да действа с лазер върху космическия боклук, като по този начин да го изхвърля в атмосферата за последващо изгаряне.

Според учените такъв спътник може да бъде изстрелян не по-рано от 2023 година.

В последните години Япония обърна голямо внимание на проблема с космическите отломки. Според JAXA в орбитата на Земята циркулират най-малко 20 000 изкуствени предмета с диаметър повече от 10 см. Японските експерти посочват голямата опасност от подобни отломки за съществуващите спътници, тъй като сблъсъкът с такова парче може да причини огромни щети.

Тази година Япония създаде космическа оперативна група, която се състои от около 20 души, които наблюдават безопасността на спътниците в орбита. За да го наблюдава, Министерството на отбраната на Япония планира да използва специализиран радар през 2023 г. - първият по рода си в страната. Той ще бъде разположен на територията на една от военните бази в префектура Ямагучи в югозападната част на главния японски остров Хоншу.

Как човечеството планира да се справи с космическия боклук?Европа праща робот да чисти космоса от боклуци


Основната задача на радара ще бъде да получи оперативна информация за движението на космически отломки в близост до японските спътници, за да могат те да коригират орбитата си в случай на непосредствена заплаха от сблъсък.

Анализатори вече предположиха, че радарът се използва и за проследяване на това дали други страни правят опити за унищожаване на космически кораби. Японското военно министерство вече е отпуснало рекорден бюджет от около 4.4 милиарда йени (38 милиона долара) за целта.