Екип от пещерни водолази направи първо спускане до дъното на йеменския „кладенец на ада“ - дупка с широчина 30 метра, разположена в пустинята, чийто произход е неизвестен.

Официално известна като кладенец на Бархоут, масивната дупка е природно чудо, за което много местни вярват, че служи като затвор за джинове.

Водолазите от екипа за проучване на пещерите в Оман (OCET) обаче откриват вътре само змии, мъртви животни и пещерни перли.

„Имаше змии, но те няма да ви притесняват, освен ако вие не ги притеснявате“, казва Мохамед ал-Кинди, професор по геология в Германския технологичен университет в Оман, пред AFP.

Кинди е сред осемте опитни пещерняци, които се спускат в кладенеца миналата седмица, докато двама техни колеги остават на повърхността.

Дупката с широчина 30 метра се намира в пустинята на източната провинция Йемен Ал-Махра. Тя достига на около 112 метра под повърхността, като има данни, че излъчва странни миризми. Кадри, получени от AFP, показват образувания и пещерни перли, образувани от капещата вода.

„Страстта ни накара да направим това и ние почувствахме, че е нещо, което ще разкрие ново чудо и част от историята на Йемен“, добавя Кинди, който също така притежава консултантска фирма за минно дело и петрол.

„Събрахме проби от вода, скали, почва и някои мъртви животни, но все още не сме ги анализирали“, обяснява той, обещавайки, че резултатите скоро ще бъдат публикувани. "Имаше мъртви птици, от които се носеха лоши миризми, но те не бяха непреодолими."

Представители на Йемен заявиха пред АФП през юни, че не знаят какво се крие в дълбините на ямата, която, според тях, е на милиони години, като добавиха, че никога не са достигнали дъното.

„Отидохме да посетим района и влязохме в кладенеца, достигайки повече от 50-60 метра надолу“, посочи тогава Салах Бабхаир, генерален директор на геоложкото проучване и минералните ресурси на Махра. "Забелязахме странни неща вътре. Надушихме и нещо странно ... Това е мистериозна ситуация."

Някои предполагат, че този кладенец е супервулкан, който в крайна сметка ще изригне, но няма научни доказателства за това, посочва The Daily Mail.

Топ 20 на най-големите приключения в света в моментаИзкачването на Килиманджаро, преходите до Мачу Пикчу по пътеката на инките и рафтинг по Гранд Каньон са най-големите приключения в света в момента

По-близо до границата с Оман, отколкото до столицата Сана на 1300 километра, местният фолклор казва, че гигантската дупка в пустинята на провинция Ал-Махра е създадена като затвор за джинове. Тази репутация е подсилена от неприятните и токсични миризми, издигащи се от нейните дълбини, докато други я наричат „устата на ада“.

Много жители на района се притесняват да посещават огромната яма или дори да говорят за нея, страхувайки се от нещастие.

Страната е въвлечена в опустошителна гражданска война от 2014 г. насам, която предизвика най-тежката хуманитарна криза в света, според ОНН. Две трети от нейното 30-милионно население зависи от някаква форма на помощ.