Британски учени установиха, че състоятелните хора по-рядко проявяват щедрост, отколкото тези, които печелят по-малко пари.

Изследователи от Лондонския университет на кралица Мария са провели социален експеримент, в хода на който са установили връзка между високите доходи на човека и нежеланието му да споделя богатството си с другите, съобщава Independent.

Резултатите от изследването, които са публикувани в научното списание по спихология Basic and Applied Social Psychology, показват, че участниците в експеримента с ниско ниво на доходите по-често проявявали щедрост, отколкото участниците от категорията „богати“ респонденти.

Особено скъперничество проявявали участниците в експеримента, които са постигнали успех и високо ниво на доходите със собствени усилия, а не по „щастлива случайност“, допълват специалистите.

Учените свързват получените резултати с факта, че респондентите са работили упорито, за да станат богати. Те не искат да рискуват или да споделят пожънатия успех.

Хората с по-ниски доходи са готови да рискуват. В хода на експеримента те охотно са се съгласявали да дават пари в т.нар. „обща банка“.

Ние свързваме това с факта, че те на подсъзнателно ниво смятат, че няма какво да губят. На свой ред богатите респонденти отказаха да споделят парите си с другите и да жертват средства в „обща банка“, опитвайки се да запазят целия доход за себе си, обясняват учените.

Най-щастливите и най-нещастните държави през 2018 г.Финландия е най-щастливата страна в света - това сочи последният Световен доклад за щастието на ООН

Те са установили още, че емпатията няма никакво влияние върху поведението на респондентите, когато става дума за влагане на пари в „обща банка“.

Това е доста неочакван извод за нас. По-рано се смяташе, че именно емпатията – съпреживяването, е онова, което кара хората да действат в едно общество. Нашето изследване опровергава това мнение, доказвайки, че когато става дума за пари, емпатията не влияе на социалното поведение на човека, казват специалистите.