Ядките винаги са се считали за една от най-здравословните закуски, въпреки богатото съдържания на мазнини.

Но трябва да се отбележи, че те са изключително полезни за сърцето и здравето като цяло. Според проучване, направено от Харвардския университет, хората, които ядат шепа ядки всеки ден, имат по-големи шансове да живеят по-дълго от тези, които не го правят.

Една от най-обичаните и популярни ядки, предпочитана от всички, е бадемът. Освен печени и сурови, те се срещат и под формата на бадемово мляко, бадемово масло и бадемово брашно. Но преди да посегнете към любимото си брауни с бадемово брашно, ето няколко впечатляващи факта за бадемите.

Повечето хора мислят бадема за ядка, но всъщност е семе, което може да се намери в костилката на плода на бадемовото дърво.

Бадемите имат относително дълъг срок на годност и не се развалят лесно. Когато се държат в хладилника, те могат да издържат до две години. Това се дължи на съдържанието на витамин Е - антиоксидант, който помага да се забави процесът на окисляване.

Приблизително 80% от световните доставки на бадеми идват от Калифорния.

Тъй като бадемовото дърво не се самоопрашва, пчелите са много важни за неговото размножаване и производство. По време на цъфтящия сезон повече от милион колонии медоносни пчели се транспортират до бадемовите градини в Калифорния, за да помогнат при опрашването.

Бадемите са били култивирани от древни времена. В Битие - първата книга на Библията, която е написана около 1140 до 1400 г. пр. н. е., се споменава бадемът заедно с друга ядка - шамфъстък.

Бадемовото масло, което се произвежда както от сортовете сладък, така и от горчив бадем, е идеално за грижа за кожата и се използва в множество козметични продукти. Извличането на маслото обаче не е толкова лесно, тъй като хиляда килограма бадеми могат да дадат само около половин литър бадемово масло.

Чудите ли се някога защо много от любимите ви шоколадови лакомства съдържат бадеми? Това е така, защото 40% от бадемите, произведени по целия свят, се използват от производителите на шоколад.