В превод "пробито тяло", сашими е японската кулинарна традиция да се ядат сурови морски дарове и месо.

Някои от най-популярните съставки на сашими включват риба тон, сьомга, калмари, скариди, както и сурово говеждо месо.

За разлика от суши, което е ястие, приготвено от сурови морски дарове и ориз, сашими се сервира на филийки заедно с подправки и гарнитури. И докато двете ястия са различни, сашими може да се намери в повечето суши ресторанти. В Япония сашими обикновено се сервира като предястие, но може да се яде и с ориз и мисо супа като част от основното ястие.

Ето няколко интересни факта за сашими:

Произходът на сашими е несигурен

Има много различни теории за произхода на сашими. Според една от тях това ястие, каквото го познаваме днес, черпи корените си от рецепта с тънко нарязана сурова риба, маринована в подправен оцет, наречена намасу.

Учените са единодушни, че сашими става популярно в Япония през периода Едо между 1600 и 1867 г. Сушито идва малко по-късно с изобретяването на нигири или комбинация от подправен с оцет ориз с резени сурова риба, която се появява преди началото на 19 век. Скоро са разработени различни стилове суши и този тип ресторанти растат като гъби в Япония.

Видове морски дарове, които могат да бъдат класифицирани като сашими, са огромен брой

Тъй като различните морски дарове имат различни вкусове и текстури, не всички сашими са създадени еднакви. Вероятно най-често срещаните ястия със сашими се приготвят от риба тон и сьомга. Други популярни сашими се правят от ципура, скумрия и така нататък. Освен рибата, мидите и мекотелите също са популярни опции за сашими – калмари, скариди, миди, морски таралеж.

Сашими може да се направи от месо

Докато морските дарове са синоним на сашими, деликатесът понякога се прави и от месо, като говеждо и пилешко. Най-често използваното говеждо сашими е от сорта Wagyu. Въпреки че не е толкова често срещано, пилешкото сашими съществува. Месно сашими понякога се приготвя и от по-необичайни съставки, като конско месо, елени и дори морска костенурка.

Рязането на сашими е изящно изкуство

Въпреки че може да изглежда просто, рязането на сашими се счита за кулинарно изкуство. Най-често срещаният стил на нарязване на сашими се нарича хира зукури, където морските дарове се нарязват на тънки филийки, а методът усу зукури - на толкова тънки филийки, че да изглеждат почти прозрачни.

Сашими може да се съчетае с редица подправки

Сашими обикновено се придружава от различни подправки за намаляване на рибния вкус и миризма на по-мазната риба. Повечето сашими идват със соев сос и пикантна паста, наречена уасаби. Суши ресторантите обикновено разполагат с малки гарафи със соев сос на всяка маса. Гостите изсипват малко количество от соевия сос от гарафата в съда и потапят своите парчета сашими в него.

Направено от смлян японски хрян, уасабито не трябва да се смесва със соев сос преди консумация, а по-скоро да се поставя директно върху сашимито. Важно е да не прекалявате с нито една от подправките, тъй като те лесно могат да надделеят над вкуса на морските дарове.

Сашими обикновено се сервира върху легло от настърган дайкон или бяла ряпа и зелени листа шисо - тази гарнитура се нарича цума. Нарязани в красиви форми, като цветя, те са предназначени не само да прикрият миризмата на рибата, но и да стимулират апетита.

Сашими също така често се комбинира с маринован джинджифил, който има за цел да почисти небцето между различните рибни вкусове. Джинджифилът никога не трябва да се яде директно с парчета сашими.

Сашими може да отлежава

Най-доброто сашими не е задължително да пристигне в чинията ви направо от морето. Вместо това висококачествените сашими, сервирани в топ японски ресторанти, отлежават. Много сортове риба, включително риба тон, имат много слаб вкус на умами, когато са прясно уловени.

Тяхната текстура също така може да бъде доста твърда. Морските дарове, които отлежават на сухо, намаляват влагата и разграждат протеините, омекотявайки плътта и молекулите на вкуса.

Има различни кулинарни традиции за ядене на сурови морски дарове и месо

Сашими не е единствената кулинарна традиция, която включва консумация на сурови морски дарове и месо. Произхождащо от Италия, карпачото е тънко нарязано сурово говеждо, телешко или морски дарове, приготвени със зехтин, лимон, оцет и подправки.

Също част от италианската кухня, крудо е друг термин, който се отнася до сурово месо и морски дарове. Въпреки това, за разлика от карпачото, което се предлага на тънки като хартия резени, крудо може да се приготви по всякакъв начин. Не на последно място, тартарът се състои от нарязано на кубчета или смляно - вместо нарязано - сурово месо или морски дарове.

Макар че технически не е сурово, тъй като е изсушено в цитрусов сок, севиче често се сравнява със сашими. Среща се в страни от Латинска Америка, като Колумбия, Перу и Мексико, като е спечелило фенове по целия свят.