Червата са един пълноценен орган, способен да направи хората здрави или болни, умни или щастливи. Само трябва да се научим да го храним правилно.

Фибри за здрави бактерии

В отговор на получените фибри, бактериите в нашия организъм синтезират ценни за здравето съединения – късоверижни мастни киселини, защитаващи от алергени и токсини. Чревните бактерии помагат храната да се преработва. Синтезират витамини.

Ако става дума за въглехидрати, то те трябва да бъде от полезния им вид. Т.нар. сложни или бавни въглехидрати. Те освобождават бавно глюкозата в кръвта. Не водят до рязко повишаване на хормона инсулин. Колкото по-бавен е въглехидратът, толкова по-малко сладък е.

Протеин за работата на тялото

Още един незаменим компонент от здравословната закуска. Протеинът е строителен материал за хормоните, ферментите, имунните клетки и създаването на нови клетки. Употребявайте яйца, киселомлечно меко сирене, риба, гъби, а също така бобови култури.

Последните имат важна особеност. Те представляват наполовина протеини, наполовина фибри. Т.е. желателно е да ги включите в менюто 3-4 пъти на седмица.

Мазнини за енергия

Времената, когато мазнините се смятаха за вредни, за щастие, останаха в миналото. Това не означава, че всички мазнини са полезни. Спираме се на два типа – омега-3 и омега-9 мастни киселини. Те се съдържат в зехтина, морската риба, водораслите, ядките, семената. Добавете към менюто си качествено масло и прясна свинска сланина.

Три лесни съвета за подобряване на работата на мозъкаПропускането на закуската може да подобри представянето на мозъка

Има нужда от още

Освен с гореописаните вещества, може да разнообразите микрофлората с три важни групи съединения: полифеноли, пребиотици, пробиотици и ферментирали продукти.

Полифенолите защитават от надебеляване, хипертония, захарен диабет, деменция, Алцфаймер и др. Съдържат се в горските плодове, в какаото, кафето, зеления чай и зелените подправки.

Към ферментиралите продукти и пробиотиците се отнасят киселото зеле и киселите краставички, квасът от цвекло, а също така киселото мляко.

Три полезни закуски:

1. Омлет с домати, посипан с магданоз и копър. Хумус от бобови култури. Сандвичи с пълнозърнест хляб. Чаша горски плодове.

2. Каша от елда със задушени гъби, зелен фасул и парченца авокадо. Чаша горски плодове с чай от шипки.

3. Едно сварено яйце, салата от маруля. За десерт: кисело мляко с една чаена лъжица семена от лен и горски плодове. Зелен чай с лимон и джинджифил.