Руски турист през 2014 г., двама американци през 2015 г., след това французин и еквадорец през 2017 г., а сега посетител от Ирландия.

Всички те са заловени да опорочават почти 2000-годишния най-голям амфитеатър в света - римския Колизеум.

В последния инцидент от миналия понеделник екипът за частна охрана на италианската забележителност забелязва 32-годишен мъж от Ирландия, който дълбае инициали с височина приблизително 5 см в колона на първия етаж с помощта на метално острие.

„Колизеумът, както всеки паметник, който разказва историята, трябва да бъде запазен и предаден на бъдещите поколения“, казва Федерика Риналди от Parco Colosseo пред CNN, като добавя: „Издълбаването на инициали, освен че е престъпление, изглежда като жест на присвояване на паметника. По-добре си направете селфи!"

Престъплението се наказва с до една година затвор или до 2400 долара глоба, съобщава CNN.

Международните туристи отдавна се опитват да оставят свой отпечатък върху обекта на световното наследство на ЮНЕСКО.

През 2014 г. 42-годишен руски турист беше глобен с 24 000 долара, след като пазач го хвана да дълбае с помощта на заострен камък 25-сантиметрова буква „К“ в историческата реликва. Това е петият инцидент през тази година, според Асошиейтед прес.

На следващата година двама американци се извиниха, след като бяха забелязани от камера да дълбаят букви „J“ и „N“ в Колизеума, допълва Washington Post

През февруари 2017 г. французойка използва древна монета, за да издълбае името си и годината - „Сабрина 2017“. Два месеца по-късно еквадорски посетител направи същото с имената на жената и детето си.

След този инцидент кметът на Рим Вирджиния Раги написа в Twitter: „Рим заслужава уважение. Който е наранил Колизеума, е наранил всички римляни и онези, които обичат града."

13 грешки, които да не правите, докато сте в РимЗа да усетите истинския дух на Италия

Колизеумът беше затворен за три месеца, когато пандемията от коронавирус се разпространи из Италия и отвори отново през юни.

Това не е единствената древна забележителност, която се опорочава след отварянето й. Когато Великата китайска стена разреши достъп за туристи на 24 март - след двумесечна забрана, посетител беше хванат да дълбае стената с ключ - още в първия ден на отварянето й.