Водещи центрове за изследване на климата вече приемат, че има "пауза" в глобалното затопляне, съобщи в. Sunday Telegraph. Причината е, че студеното арктическо лято доведе до рекордно увеличаване на ледена шапка с 60% само за една година.

Леденият слой вече е с размера на половин Европа и се простира от канадските острови до северните руски брегове, въпреки че всe още да не е започнало годишното замръзване, съобщава Нова телевизия.

Предварително изтеклият доклад на Междуправителствения съвет за измененията в климата към ООН накара някои учени да заявят, че светът е тръгнал към период на захлаждане. Той ще продължи до средата на века.

Само преди няколко години беше прогнозирано, че до 2013 г. през лятото в Арктика няма да има лед. Тези прогнози доведоха до инвестиране на милиарди за мерки за ограничаване на ефекта от промените в климата.

Докладът официално ще бъде публикуван през октомври, но предварително изтекла информация показва, че в него климатолозите заявяват "сигурност от 95%", че промените в климата се дължат на човешка дейност. Това е с пет процента повече от обявените през 2007 г. 90% сигурност.

Някои експерти обаче поставят под въпрос тази теория. Според като проф. Джудит Къри от САЩ дългосрочните цикли на океанската температура показват, че светът може да се е насочил към период на глобално захлаждане, както през 1965 - 1975 г. Проф. Анастасиос Цонис от университета на Уисконсин също подкрепя теорията за предстоящо глобално захлаждане поне през следващите 15 години.

Според Междуправителствения съвет за измененията в климата техните модели показват, че може да се очакват паузи от 15 години.