Тадж Махал разполага със собствени пречистватели на въздуха, след рекордното замърсяване от последните дни в Ню Делхи.

Въпреки че известният туристически обект е разположен на близо 210 км южно от града, в Агра, частна компания инсталира два мобилни пречиствателя (експлоатирани от микробуси), чрез които да се контролира замърсяването, съобщава CNN.

Предпазните мерки идват, след като в Ню Делхи въздухът е толкова мръсен, че дори самолетите не могат да кацат.

Токсичният облак, който се носи в момента над Северна Индия, до голяма степен се дължи на изгарянето на стърнища в региони в околностите на столицата, съобщават световните агенции.

Още през 2018 г. Тадж Махал направи промени, за да се справи с проблема с мръсния въздух, включително като ограничи дневните посетители до 40 000 и увеличи входните такси, за да се намали струпването на хора и ежедневното износване на историческия мавзолей.

Той може да се похвали с приблизително 8 млн. посетители годишно, което го прави една от най-натоварените атракции в света.

В допълнение, Тадж Махал постави времеви ограничения за посетители, като дори се налагат допълнителни такси за вход на онези, които остават в границите на атракцията повече от три часа.

Представител на борда за контрол на замърсяването в щата Утар Прадеш посочва за CNN, че в момента мобилните пречистватели на въздуха са само временни, но се опитват да продължат работата с частната фирма за по-дълъг период.

Устройствата могат да филтрират до 1.5 милиона кубически метра въздух за осем часа, въпреки че няма начин да се провери точността на това измерване, тъй като микробусите нямат сензори.

Освен това само два пречиствателя на територията на такава огромна забележителност могат да се окажат недостатъчни.

Тадж Махал е разположен в комплекс от 17 хектара, а куполът му от бял мрамор е с височина от 170 метра.