Норвегия и повечето скандинавски страни са известни със своя висок стандарт и високи цени на основни продукти. Това се отнася особено за алкохолните напитки.

И ако в България или Германия, например, може да купите кен бира за около 1 лев (или около 50 цента), то в Норвегия цената е близо 3 евро. Така посещението на бар или заведение там се оказва доста скъпо за туристите удоволствие.

Високи данъци за алкохолните напитки

Тази тенденция не се отнася само за Норвегия, но и за повечето скандинавски страни. Причината е във високите ставки, които държата налага върху алкохолните напитки. Данъкът зависи от алкохолното съдържание на напитката, обяснява Уве Швеен. Това автоматично се отразява и върху още по-високата цена на спиртните напитки. В Швеция все пак цените не са толкова високи, както в Норвегия.

В скандинавските страни има и много строга алкохолна политика. Причината се крие в миналото, когато в началото на 20 век е имало много висока консумация на алкохол. Тогава правителството въвежда този данък, който е трябвало да контролира консумацията. Така тези правила са се запазили и до днес.

Свободната консумация на алкохол е забранена на много места

В Швеция и Норвегия няма да намерите спиртни напитки в супермаркетите, там продават само бира и то с по-ниско алкохолно съдържание. Силните напитки се предлагат само в специализирани магазини, които са собственост на държавата.

В Швеция има дори още по-строг правила – на много места е забранена откритата консумация на алкохол, казва Сабине Клаутч, която работи в туристическа организация. Има дори специални зони, където консумацията е разрешена. Затова не е странно, че шофьорите трябва да карат само ако наличето на алкохол в кръвта им е 0.0 промила.

И ако панирате пътуване в някоя скандинавска страна и мислите да вземете алкохол със себе си, за да избегнете високите цени, имайте предвид, че има и митнически контрол. В Норвегия се допуска внос на два литра била, литър спиртна напитка с максумум 60% алкохол и половин литър напитка на винена основа.