Типичният наемател в Маями ще трябва да похарчи почти 50% от доходите си, за да наеме апартамент с една спалня. Типичният представител на поколението милениум обаче ще трябва да отдели 54% от доходите си, сочи статистика на сайта за недвижими имоти Trulia.

В Лос Анджелис милениумите плащат почти 39% от месечния си наем, в сравнение с 34% за средния наемател. В Ню Йорк те плащат толкова, колкото средния наемател (34%) и отделят по-малко от средния наемател в Сан Франциско (33.5% спрямо средно 37%).

Решението за живот под наем е просто, макар че може би не е идеалният вариант за всички. В най-големите градове в Америка наемателят може да спести средно 13% от доходите си, ако живее със съквартирант, като сумата варира от град на град и от дом на дом.

Средно в Маями поколението на хилядолетието спестява 19% от доходите си в апартамент с две спални, в Лос Анджелис и Ню Йорк могат да спестят 14% и само 9.5% във Вашингтон. Във всички случаи, с изключение на Маями, те могат да дават по-малко от 30% от доходите си за наем, ако поделят жилището.

Според сайта, дори и на пазари с по-ниски наеми, като Минеаполис, Сейнт Луис, Далас или Балтимор, си заслужава да се помисли за съквартирант.

Исторически погледнато, 30% от доходите е максималната сума, която средно е отделяна за наем, но в днешно време средно наемателите дават почти 40%. Според проучване, проведено от Attom Data Solutions, наематели от градския район Марин Каунти/Сан Франциско ще трябва да харчат над 77% от заплатата си, за да плащат наем през 2017 г.

Повече от 20% от поколението на хилядолетието живеят със съквартирант, сочат данни от 2015 г. на Тrulia, но много други все още предпочитат да пестят от наем и живеят у дома, с родителите си.

"Младите хора днес все по-често живеят със съквартирант - независимо дали става дума техните родители, братя и сестри, други роднини или приятели", казва Ралф Маклафлин, главен икономист в Trulia. "Много от тях са обременени със заем за образованието си и търсят начин да намерят добре платена работа, която ще им даде възможност да създадат собствено домакинство. До тогава мнозина ще разчитат на съквартирантите, за да намалят разходите за жилища."

Разходите за наем са във възход, което отчасти се дължи и на липсата на свободни имоти. През 2016 г. американците са изхарчили 478.5 млрд. долара за наем, което е рът с 3.8% спрямо 2015 г., според сайта за имоти Zillow. Животът под наем има и своите предимства. Той е привлекателен вариант за по-възрастните хора, които искат да продадат имота си или за тези, които търсят по-гъвкав начин на живот и често се местят.

Покупката на жилище може да изглежда като сделка, а в някои случаи е и по-евтина алтернатива от наемането. Естествено, има допълнителни разходи, които идват с притежаването на имот, като разходи за поддръжка. Факт е обаче, че дори и купувачите търсят варианти за разпределение на разходите.

Като повечето несемейни млади двойки, които по-често купуват жилище заедно сега, отколкото преди десет години, не само защото начинът на живот се е променил, но е и път към спестяване от сметки.