Навсякъде по света британците са неразривно свързвани с чая.

Оказва се обаче, че той не им е толкова присъщ, колкото всички си представят.

Общоизвестен факт е, че трябва да благодарим на китайците за тази напитка.

Малко хора обаче знаят, че всъщност португалка на име Катрин я е популяризирала в Англия.

През 1662 г. Катрин, която е дъщеря на португалския крал Йоан IV, се омъжва за британския крал Чарлз II.

Катрин е специално избрана заради връзките на баща си с ключовите пристанища в Тангиери и Бомбай, както и заради богатството му.

В допълнение към пристанищата, зестрата на Катрин включва няколко кутии луксозни артикули, популярни сред португалската аристокрация, включително и голямо количество чай на листа, съобщава BBC.

Португалия, за разлика от Великобритания, разполага с директен търговски маршрут до Китай през Макао, чрез който успява да внася продукта сравнително лесно.

И не че британците не пият чай по това време, просто не е особено модерно. А поради търговските маршрути е и доста скъпо.

Въпреки това, когато Катрин пристига в Обединеното кралство, тя продължава да пие чай всеки ден. Кралският двор бързо привнася този навик, а скоро и останалите членове на аристокрацията следват примера й.

Все пак това си остава скъп навик. Не само, че самият чай е скъп, но се сервира само в порцеланови чаши, следвайки китайската традиция. (Португалия е един от маршрутите, през които порцеланът е донесен в Европа.)

East India Company увеличава количеството чай, което внася, и с намаляването на цената напитката бързо стига до масите.

Отнема време, но в крайна сметка билковата напитка влиза в менюто на всички британци.

Повече от 300 години, след като Катрин популяризира чая в страната, днес статистиката сочи, че британците пият около 165 милиона чаши от него всеки ден.