Отваряте ли очи с радостен поглед, съзирайки зората? Или пък заспивате късно вечер и се боите от алармата на будилника? Наричаме вродената склонност да отдаваме предпочитание към едно или друго време на денонощие „хронотип“. И това не е „едно нещо, което усложнява графика ни“. То се отразява върху здравето, благополучието и риска от смърт, казва Малкълм фон Шанц, просефор в университета в Сурея.

Принадлежността към „совите“ се асоциира с ред болести. Те по-често страдат от затлъстяване, високо кръвно налягане и сърдечно-съдови болести. Освен това са склонни към нездравословен начин на живот, включително тютюнопушене, потребяване на алкохол и наркотици.

Личният ви биологичен часовник

Нашите тела притежават вътрешни системи за ориентация във времето - т. нар вътрешен часовник. Той рабои дори когато човек избяга от обичайното си ежедневието и се настани в тъмна пещера.

Учените смятат, че този вътрешен часовник играе важна роля за здравето, предчувствайки кое време е и подготвяйки тялото по съответния начин.

Като правило хората спят нощно време. Нашите тела започват да се подготвят за съня, дори ако нямаме намерение да заспиваме. Ние ядем през деня, поради това тялото ни е готово да преработи храната и да усвои хранителните вещества.

Нашият хронотип също така е свързан с биологичния часовник. Неотдавна изследване установи, че „совите“ са изложени на по-голям риск от смърт.

Да отседнеш в сова Очите й служат като наблюдателни люкове

Защо „совите“ имат повече проблеми със здравето?

Вероятно защото, според учените, нощното бодърстване открива повече възможности за употреба на алкохол и наркотици. За някои това бодърстване, когато другите спят, е причина да се развие усещане за самота, което повишава риска от депресия.

В идеалния случай нашето поведение трябва да съответства на вътрешния ни часовник, както и на средата на обитаване. Несъответствието започва да вреди на здравето.

Има ли решение?

Да. Учени препоръчват всяка вечер „совите“ да лягат малко по-рано от обичайното за тях. Преходът трябва да е постепенен. Избягвайте късно заспиване в почивните дни. Това ще ви върне към навика на „совата“.

Гъвкавият работен график на свой ред е способен да подобри здравето на „совите“.