Неочакван финал на предизборната кампания в Германия - кандидатът за канцлер Пеер Щайнбрюк, критикуван заради допуснати много фалове в кампанията, отново се прояви.

Този път той показа среден пръст, пише Дойче Веле.

Позволено ли е показването на среден пръст - може би най-международният от всички неприлични жестове? - Да, позволено е, което обаче не означава, че Щайнбрюк трябваше да го прави. Имаме достатъчно основания да се възмущаваме от стореното от кандидата на социалдемократите за канцлер: то е лош пример за децата, израз е на недопустимо поведение на един водещ политик, а може да бъде разглеждано и като обида за даден журналист и т.н. Във всеки случай възмущението от провокацията на съперника на канцлерката Меркел в социалните мрежи е голямо.

Предизборната борба е време, в което комплексните въпроси трябва да бъдат облечени в ясни и разбираеми послания. Тя е и най-важният сезон за медиите. Вестник "Зюддойче цайтунг", едно от големите печатни издания в Германия, подходи нетрадиционно: отправи седем въпроса към кандидата за канцлер на ГСДП, на които той отговори със седем жеста. Т.е. без думи. На въпроса за серията от злополучни изяви в предизборната му кампания той показа среден пръст.

Ако погледнем на фотосесията като цяло, тя дори буди симпатии - може би дори повече отколкото въздейства като една груба и просташка проява. Целувка и сърчице за съпругата Гертруд, разголена гръд вместо отговор на въпроса дали под ризата си носи потник (не носи). Безобидно и недвусмислено, много комедиантско, но преди всичко добре изиграно. Да, такъв си е той - Пеер Щайнбрюк.

Избирателят - този непознат индивид

Можем ли да си представим подобно "интервю без думи" с канцлерката Меркел? Със сигурност не! Едва ли някой би искал на седем различни въпроса да види седем пъти един и същи жест, превърнал се в нещо като визитна картичка на Меркел - палците и показалците на двете ръце събрани под формата на ромб. Тази недостатъчност на емоции, жестове и мимики у нея може и да не се харесва особено на една част от германските граждани. Но именно на самоконтрола се дължат и успехите на канцлерката като партиен лидер вече с два управленски мандата, както и в противодействието на кризата. В този смисъл Щайнбрюк е пълна противоположност на Меркел. Показаният от него среден пръст илюстрира това нагледно.

Със сигурност този негов вулгарен жест няма да му докара гласове от консервативния лагер. Може би обаче от групата на негласуващите, за която социолозите твърдят, че става все по-многобройна. Една трета от германските избиратели още не са решили кого да подкрепят на изборите следващата неделя и Щайнбрюк вероятно може да разчита да спечели една част от тях. Това не означава, че те виждат в него идеалния кандидат за канцлер. Означава, че виждат само пълната противоположност на добре контролиращата се германска канцлерка.

Ромб срещу среден пръст

Щайнбрюк залага на хумора на избирателите и вярва, че те ще разберат неговото шоу. Извън злободневните шегички обаче има много сериозни теми, които със сигурност също вълнуват избирателите: Сирия е заплашена от военен удар, еврото все още не е спасено, а ЕС остава разединен. Всички тези теми не играят почти никаква роля в предизборната борба - слаб атестат за самата борба. На тази картина идеално подхожда това, че два жеста се превръщат в есенцията на финалния спринт преди изборите: ромбоидният знак на Меркел и средният пръст на Щайнбрюк. Наистина голяма скука трябва да е обзела Германия в това иначе много динамично време!

Източник: БГНЕС