Скромният картоф напоследък се сдоби с незаслужено лоша репутация.

Зеленчукът, който някога е евтина основна храна на много хора по света, през последните години е набеден за „нездравословна“ храна, която трябва да се избягва.

Консумирането на прекалено количество от какъвто и да е вид или група храни (като например въглехидрати) не е здравословно, а според някои изследвания, ако прекалявате с картофите, това може да повиши кръвното ви налягане.

Но обикновено начинът, по който приготвяме и консумираме картофи (например пържене), води до тези негативни ефекти.

Всъщност, картофите съдържат много витамини и други хранителни вещества, важни за здравето ни. Ето шест причини, поради които картофите са полезни за вас:

Витамин С

Хората обикновено свързват витамин С с портокали и цитрусови плодове. Но важен източник на витамин С в британската диета през по-голямата част от 20 век всъщност, са картофите. Средно един малък картоф (150 гр) ни осигурява около 15 процента от дневната доза витамин С, посочва The Independent.

Витамин С е важен, тъй като не само поддържа имунната функция и съдържа антиоксиданти, но също така играе съществена роля при формирането на съединителна тъкан, която помага на ставите ни да работят и задържа зъбите ни на мястото им.

Ето защо дефицитът на витамин С (като болестта скорбут) е свързан с падане на зъбите.

Витамин В6

Някои хора избягват картофите поради страх от наддаване на тегло, но вареният картоф съдържа само около 130 калории.

Витамин В6 е съществен за работата на организма, като помага на над 100 ензима в тялото да функционират правилно, което им позволява да разграждат протеините - процес, ключов за добрата нервна функция. Това може да е и причината B6 да е свързана с добро психично здраве.

Обикновено един малък картоф съдържа около една четвърт от препоръчителния дневен прием B6 за възрастни.

Калий

Наличието на калий в нашите клетки е важно за регулиране на сигнализацията в мускулите и нервите. Така че, ако нивото на калия е твърде високо или ниско, това може да спре работата на сърцето ни.

Печените и пържени картофи съдържат по-високи нива на калий, в сравнение с варените картофи, или около една трета от препоръчителния дневен прием. Това е така, защото при варенето на картофи на кубчета около половината калий остава във водата.

Хората с бъбречни заболявания, при които функцията за извеждане на излишния калий от тялото е нарушена, трябва да ограничат консумацията на картофи. Или пък да ги хапват варени.

Знаете ли, че в един печен картоф има 19 бучки захар?За сравнение, в едно барче Snickers има малко под шест бучки захар, а в една кутия Coca-Cola - седем и една четвърт

Холин

Холинът е малко съединение, което се свързва с мазнините, за да образува фосфолипиди - градивните частици на клетъчните стени, както и невротрансмитера ацетилхолин (който ни помага да свиваме мускулите, да разширяваме кръвоносните съдове и да забавяме сърдечната честота).

Картофите съдържат вторите най-високи нива на холин, след богати на протеин храни, като месо и соя.

От жизненоважно значение е да се консумира достатъчно холин, тъй като той е нужен за здрав мозък, нерви и мускули. Фините разлики в нашите гени може да означават, че някои от нас естествено са предразположени към дефицит на холин.

Картофите с обелка съдържат около 10% от дневните нужди на човек от холин. Той е особено важен по време на бременност.

Полезни са за стомаха ни

Готвенето и охлаждането на картофите преди хапване позволява в тях да се образува устойчиво нишесте. Това здравословно нишесте помага на телата ни по много начини, включително като действа като пребиотик (който е важен за здравия чревен микробиом).

Охлаждането на картофите, всъщност, ги прави по-трудни за смилане, но те ферментират в дебелото ни черво, произвеждайки съединения, подобни на оцета, наречени късоверижни мастни киселини. Тези мастни киселини подхранват червата ни и ги поддържат здрави.

Късоверижните мастни киселини също така могат да подобрят метаболизма, като спомагат за понижаване на нивата на мазнините в кръвта и кръвната захар. Това, заедно с високото съдържание на вода и ниско съдържание на мазнини, прави варените и приготвени на пара картофи нискокалорична, хранителна и полезна храна.

Не съдържат глутен

Картофите не съдържат глутен, така че са чудесна храна за хора с цьолиакия или избягващите глутена.

Същото важи и за сладките картофи, които имат по-нисък гликемичен индекс - което означава, че те не причиняват рязък скок в нивата на кръвната захар, което може да помогне за контрол на теглото и апетита.

Сладките картофи обаче са малко по-калорични и въглехидратни от обикновените картофи, въпреки че съдържат повече бета каротин (форма на витамин А).