Независимо дали сте в командировка или сте отишли на почивка, важно е да се наспите през нощта. Особено ако на сутринта ви очаква важна презентация и компанията залага на вашето представяне.

Възможно е първата нощувка на ново място да се окаже кошмар.

Екип от учени от университета Браун казват, че са открили причината, поради която първата нощ на ново място създава проблеми на много хора. Изводите им са публикувани в списание Current Biology.

Сънят е нещо като пъзел, казват учените. Повечето животни спят, но не е ясно защо е толкова необходимо.

От гледна точка на оцеляването е твърде опасно да се спи в продължение на часове, когато навън те дебне враг. Това е причината, поради която съществуват животни, които умеят да спят с отворени очи. Сред тях са някои видове делфини, морски лъвове, домашни пилета и китовете белуга. Те спят, а част от мозъка им продължава да работи.

Можете да наблюдавате този феномен, като издебнете спящи патици. Тази, която се намира най-накрая, е с отворени очи. Окото е свързано с онази част от мозъка, която все още е будна. По този начин, дори и по време на сън, щом бъде забелязан хищник, това ще подаде сигнал на мозъка и ще настъпи събуждане.

Както забелязвате, това умение е ценно за оцеляването на вида. За нещастие, мозъкът на човека може да възприема хотелската стая или новия апартамент като опасен. Точно така! Учените са открили същия механизъм на изключване на работата на мозъка наполовина и при хората.

За целта на проучването са използвани 35 доброволеца, които се радват на здравословен сън. Те са спали в лабораторни условия две нощи с една седмица прекъсване между тях.

По време на съня доброволците са свързани с машини, които отчитат сърдечния ритъм, нивото на кислорода в кръвта, дишането, движенията на очите и краката, както и дейността на двете полукълба на мозъка.

Учените са успели да разпознаят кога всеки един от доброволците се намира във фаза на дълбок сън.

През първата нощ доброволците са проявявали повече признаци на будност в лявото полукълбо на мозъка. Те са били по-чувствителни към странни звуци.

Една седмица по-късно доброволците се завръщат в лабораторията и отново лягат да спят. Според учените би трябвало да се наблюдава привикване към условията, но резултатите показват друго - отново са налице сигнали на будност.

Според учените човешкият мозък също притежава част от способностите на делфините и китовете.

Те отбелязват, че хората, които често пътешестват, тренират незсъзнателно ума си да потиска този вроден инстинкт. По думите им човешкият мозък е "много гъвкав". Това е причината, поради която някои хора изпитват трудности със съня, когато са на ново място, а други - не.