Търсенето на храна, след като сме изпили няколко чашки алкохол, е нещо обичайно, което се случва на много хора. Но сега знаем причината за това. Според британски учени алкохолът кара мозъка да превключва на „режим глад“ и това увеличава апетита, пише ВВС.

Експерименти с плъхове показали, че алкохолът активира сигналите в мозъка, които уведомяват тялото, че трябва да яде още. Изследователите смятат, че същото се случва и при хората.

Това обяснява защо много хора казват, че похапват, след като са изпили чаша-две. Това е неврологична реакция, казват изследователите от института „Франсис Крик“, чиито заключения са публикувани в списание Nature Communications.

За експеримента учените давали на плъховете щедри количества алкохол в продължение на три дни. Той предизвикал необичайна дейност на невроните AGRP, които активират глада. В резултат на това гризачите поглъщали повече храна от обичайното.

Когато учените повторили експеримента, като блокирали тези неврони, плъховете не поемали толкова много храна. Според изследователите това означава, че именно невроните AGRP са отговорни за глада, провокиран от алкохола.

Алкохол и затлъстяване

Коментирайки резултатите от изследването, Иън Гилмор от Alcohol Health Alliance във Великобритания заяви, че хората трябва да имат предвид последиците от алкохола върху това кога и какво ядем, наред с рисковете за здравето.

„Алкохолът е отговорен за над 60 заболявания, а комбинирането му с прекомерна храна създава още по-големи рискове. Когато хората пият, са по-склонни да вземат не толкова здравословни решения, свързани с храната.

Алкохолът и затлъстяването причиняват 90% от смъртните случаи, свързани със заболяване на черния дроб, а при затлъстелите хора токсичността му за черния дроб се удвоява“, предупреждава Гилмор.

Според авторите на изследването разбирането как алкохолът променя тялото и поведението ни може да помогне за разрешаването на проблема със затлъстяването.

Снимки: Pixabay.com