Предсказания как в бъдеще ще изградим живота си извън пределите на планетата Земя са правили много фантасти, изобретатели и учени.

Засега Луната и Марс едва ли изглеждат по-достъпни от това, което са били преди няколко десетилетия.

Както пише журналистът Джаред Линдзън, най-голямата бариера пред това да се заселим на други планети е в нашите глави.

Защо тъпчем на едно място?

Липса на воля и мотивация

Най-сериозната бариера, която трябва да преодолеем, е психологическата ни нагласа. „Събуждам се на планетата Земя, работя на тази планета, тук се забавлявам, лягам да спя и т.н. Защо ми е нещо друго“.

От момента на първото стъпване на Луната е постигнат несъществен прогрес по отношение на усвояването на космоса, казва Джефри Манбер, генерален директор на компанията Nanoracks, който провежда експерименти на Международната космическа станция (МКС) и разработва продукти за нея. Според него проблемът не е в технологичните способности.

Айфонът се обновява всяка година, но не се справяме толкова бързо с внедряването на иновации, когато става дума за космически разработки, отбелязва той.

Дефицит на ръководство

Канадският астронавт Робърт Търск, който е прекарал 6 месеца на МКС, казва, че угасването на ентусиазма частично е свързано с отсъствието на далновидно ръководство. По думите му амбициозните стремежи, заложени в политиката на такива лидери, като бившия американски президент Джон Кенеди, в значителна степен са загубени през изминалите години.

А без изразено лидерство у съответните хора и организации е налице все по-малко желание да се разходват огромни ресурси за постигането на по-голям прогрес в усвояването на космическото пространство.

Вижте ракетата, с която SpaceX ще покорява МарсИзпълнителният директор Илон Мъск пусна няколко снимки от строежа на новия прототип

Трудности в адаптацията и чувство за самота

Съществува и друг проблем: дори и да успеем да усвоим друга планета, психологическите бариери може да ни попречат да останем там.

Професорът по физика Флорис Уйтс смята, че невъзможността (или трудността) да се върнем обратно, а също така и отделянето от родната Земя, може силно да усложни живота на хората, решили се на дългосрочно пребиваване, да кажем, на Марс.

Ако излезете в орбита, вие знаете, че ако се сблъскате със сериозни проблеми, можете да се върнете. Ако се намирате на Марс и не виждате Земята сред другите космически обекти, то чувството за самота може да окаже върху вас огромно влияние, казва ученият.

Как ще изглежда първият космически хотел? (видео)Може да дойде ден, в който посещението на космически хотел ще бъде нормална опция за почивка. И той може да дойде по-бързо, отколкото си мислите

Тази гледна точка променя всичко

Ако вие можете да виждате своята планета, това ще ви избави от няколко психологически бариери. Когато Земята е в полезрението, страстта към изследване на Вселената може да нарасне. Това се е случило с канадския астронавт.

Видът на вашата родна планета, от гледна точка на орбиталната перспектива, ви променя психологически, казва Робърт Търск.

Само когато признаем огромния мащаб на Вселената и мъничкото място на човека в нея, ни става ясно колко „чуплива“ е човешката цивилизация. Търск добавя, че този образ може да спомогне за обединяване на света около общо дело, за което е необходимо международно сътрудничество.

Нито една нация на Земята няма достатъчно ресурси или опит за изследване на далечния Космос, смята той.

В тези трудни геополитически времена, когато живеем в настоящето, международното сътрудничество е начин да осигурим световна безопасност, допълва космонавтът.