Сънят е изключително важен не само за умственото здраве, но все повече проучвания показват, че той е важен фактор за теглото и хранителните навици. Според тях по-малко от 6 часа нощен сън води до енергиен дисбаланс и напълняване.

Вижте още: 13 ежедневни навика, които напълно съсипват съня ви

Хората, които не спят достатъчно, се чувстват по-гладни, имат нужда от по-мазни и калорични храни. Според едно от проучванията за съня жените, които страдат от недоспиване, консумират с 400 калории повече на ден от тези, които спят достатъчно в продължение на 4 нощи.

Защо всъщност ядем повече, когато спим по-малко? Има няколко теории за това. Намаленото количество сън влияе на два важни хормона, от които зависи апетита – лептин и грелин. Вторият стимулира апетита, докато първият изпраща сигнали на мозъка, че сме се нахранили. Когато не се наспиваме, нивата на грелина се увеличават, а на лептина намаляват.

Вижте още: Защо хората, които спят на по-студено, са по-здрави

Недостигът на сън влияе и на хормона кортизол, който кара тялото ни да складира повече коремни мазнини. Според друга теория късното лягане е причина за късното ядене. Недоспиването води и до умора и затруднява работата през деня.

Здравословните проблеми, свързани с недостига на сън, са доста повече от напълняването. Недоспиването може да понижи инсулиновата чувствителност, което е един от ранните симптоми на диабет.

Хроничното недоспиване повишава и риска от високо кръвно налягане, особено при жените, и понижаване на имунитета. Придържайте се към препоръчителната доза нощен сън, която за възрастните е от 7 до 9 часа.