Ако някога сте си обещали, че ще хапнете само едно парченце картофен чипс, или добре – една шепа, знаете колко трудно е да спрете да ядете.

Причината, поради която връщате ръката си обратно в плика, не е свързана само с аромата.

В проучване на Frontiers in Psychology изследователите позволяват на плъхове да избират от три различни храни: стандартна храна, смес от мазнини и въглехидрати или чипс от картофи. Гризачите предпочитат картофен чипс пред другите два варианта. Ако не са само мазнините и въглехидратите, какво е тогава?

Картофеният чипс е известен с две неща: сол и мазнини. Проучванията показват, че приемът на сол води до освобождаването на допамин - химически елемент, който контролира центъра на удоволствие на мозъка ви.

Щом мозъкът ви получи от него с първата хапка, той иска още и още.

В австралийско проучване на 48 възрастни им е позволено да ядат толкова, колкото искат по време на четири различни обяда. Ястията на основата на пастата изглеждат по един и същи начин, с изключение на едно: съдържанието на сол и мазнини.

Сосовете са нискомаслен/с малко сол, нискомаслен/с много сол, с високо съдържание на мазнини/с малко сол или с високо съдържание на мазнини/много сол. Участниците опитват всеки един път от тях през четирите седмици на експеримента.

Навършихте ли 30? Следващите храни вече са ви забранениКогато коремът расте и стойностите на кантара стават плашещи, а ние искаме да сме също толкова красиви на 30 г., колкото и на 20, трябва отново да преосмислим начина си на хранене

Без значение колко са били мазнините в храната, доброволците са изяли 11% повече калории и храна, когато сосът е бил много солен, сочат резултатите от The Journal of Nutrition. С високомасления сос участниците консумират 60 процента повече калории, но не и по-големи количество.

Самата мазнина е с високо съдържание на калории, така че доброволците изяждат повече калории със същото количество храна.

Обикновено мазнините правят храната по-вкусна, така че хората не искат просто да ядат, особено когато са особено чувствителни към вкуса. Когато храната е с ниско съдържание на сол, е лесно да упражнявате самоконтрол, казва изследователят Ръсел Кест, доктор по физика, професор по сетивни науки.

"Но когато добавим сол към тази храна, внезапно този контрол изчезва", казва той. Така че мазният чипс, без допълнителна сол, вече е друго нещо. След като добавите сол в уравнението обаче, вашият мозък иска толкова натрий (и допамин), колкото може да получи.