Познато ли ви е следното - чувствате се стресирани и ако преди малко до вас е имало цял пакет с чипс, то сега в него са останали само трохи.

Това несъзнателно поставяне на някаква храна в устата има биологично обяснение. Когато сте тревожни, мозъкът има тази особеност да се фокусира върху незабавна награда – в случая вкусна хапка, а вие - да забравяте всякакви дългосрочни цели като отслабване.

В същото време хормонът на стреса може да изпраща сигнали за глад, което ви кара да ядете, дори да не сте наистина гладни.

Лошата новина е, че успокояващите храни, на които залагате в такива моменти, няма да ви осигурят желания ефект.

Едно проучване на университета в Минесота сочи, че посягането към шоколад, сладолед и бисквити не действа положително върху настроението ни, нито ни въздържа от прекомерна консумация.

Временното разсейване и удоволствие, които идват с това похапване, ще ви оставят с горчив привкус, когато процесът на ядене е приключил.

Първата стъпка за прекратяването на порочния кръг – стрес – хранене – дебелеене – стрес, е да осъзнаете, че консумирате храна, защото сте тревожни и изнервени, казва д-р София Ридин-Грей, експерт по поведенческо здраве.

Щом направите това, опитайте се да откриете кой е източникът на тревогата, допълва тя.

12 трика, които заведенията за бързо хранене не искат да знаетеТе им помагат да привличат клиенти и да продават в големи количества

Когато знаете защо посягате към нездравословна храна, това може да ви помогне да направите различен избор, казва д-р Ридин-Грей.

Накрая изберете или създайте ритуал, който ви успокоява. Може да седите на тихо 5 минути дневно, да играете тенис след работа, да прекарвате на време в градината и т.н.

Напишете какво чувствате – това е друг инструмент, който помага на хората, които се хранят, водени от емоциите. Отворете дневника си и започнете редовно да пишете. Ще видите как пазарските чанти вече съдържат по-малко чипс, бисквити и сладолед.