Стигат ли 650 юана (101 долара) за храна на ден в Китай?

Не, според Су Манг, бивш главен редактор на Harper's Bazaar Китай, чийто коментари по темата по време на риалити предаване предизвикаха гнява в социалните мрежи в страната.

"Трябва да се храним по-добре, не мога да ям при такива ниски стандарти," заяви тя по време на предаването 50km Taohuawu, в което 15 знаменитости живеят заедно в продължение на 21 дни.

Отвратени от нейните изказвания потребители на интернет посочиха, че дневните им разходи за храна обикновено са под 30 юана (4.69 долара).

Въпреки че Су, която е известна като "Дявълът носи Прада на Китай", впоследствие уточни, че това е "недоразумение" и че споменатата сума от 650 юана е била за целия й престой по време на шоуто, обществото не е убедено.

"Тя се опитва да се измъкне с обяснения, но истината е, че знаменитостите се държат елитарно, без да го осъзнават," пише потребител на платформата Weibo.

Случаят със Су е поредният, в който обществото насочва гнева си към известна личност заради нейното богатство, пише BBC.

По-рано през годината Анабел Яо - по-малката дъщеря на основателя на Huawei Рен Жънфей, разгневи интернет потребителите, след като заяви, че се е борила с трудности в живота, като всички останали.

"Никога не съм живяла като ‚принцеса‘. Смятам, че съм като повечето хора на моята възраст. Трябваше да се потрудя здраво и да уча, преди да бъда приета в добро училище," казва тя в лъскаво 17-минутно видео, в което обявява началото на кариерата си като певица.

10 любопитни факта за най-богатите азиатски фамилииЕто няколко любопитни факта за 10-те най-богати фамилни корпоративни империи в азиатския регион, чието съвкупно състояние възлиза на над 300 милиарда щатски долара

Състоянието на бащата на 23-годишната Яо се оценява на 1.4 млрд. долара, а във видеото тя казва още, че подписването на договор с компания от развлекателната индустрия било "специален подарък за рождения ден", който тя сама си е направила.

Години наред богаташите в Китай бяха известни с показността си, като демонстрираха своите луксозни автомобили и дизайнерски чанти онлайн, често предизвиквайки завистта на последователите си.

Все повече обаче тази показност, целенасочена и не, се посреща с враждебност и презрение.

Хора, като Су и Яо, стават мишени, защото мнозина смятат, че знаменитостите и второто поколение богати деца просто не са заслужили огромните средства, с които разполагат.

Неравенството между бедните и богатите в Китай е голямо.

Средният годишен доход в страната е 32 189 юана (5 030 долара), или около 2 682 юана (419 долара) на месец, но едновременно с това Пекин е градът с най-много милиардери в света.

Според изданието Hurun Report най-богатите хора в Китай са заработили рекордните 1.5 трлн. долара през 2020 г., което се равнява на почти половината БВП на Великобритания.

Затова наглата показност на богатите е считана за нетактична. Това е често срещано в повечето държави, които имат проблеми във връзка с неравенството при доходите, а Китай се намира в уникално неловко положение, казват експерти.

Дълго време хората живееха с впечатлението, че могат да постигнат "общ просперитет" - нещо, за което бившият лидер Дън Сяопин твърдеше, че ще е целта, макар и това да означава, че определени региони ще станат богати първи.

"Повече от години след отварянето на страната към света обаче, богатите стават все по-богати, оставяйки далече зад себе си останалите, които се чувстват разочаровани и безсилни," каза пред BBC doctor Дзян Хъ от университета Дийкин.

Миналия месец хората бяха разгневени, след като стана ясно, че актрисата Джън Шуан е получавала по около 2 млн. юана (313 000 долара) на ден за телевизионна роля, вследствие на което е получила 160 млн. юана (25 млн. юана) за целия проект.

Хората бяха още по-разочаровани, защото около Джън вече има и други скандали. По-рано през годината тя беше въвлечена в спор относно сурогатното майчинство, което е незаконно в Китай. Смята се, че тя е изоставила две деца, родени от сурогатни майки в чужбина.

Пекин измести Ню Йорк и вече е градът с най-много милиардериКитайската столица е добавила 33 милиардера през последната година

Хората смятат, че има сериозен проблем, когато някой получава такива доходи, а не е добър модел за подражание.

По тази причина през 2018 г. актрисата Фан Бинбин не получи много съчувствие, когато остана под домашен арест за укриване на данъци, въпреки че тя е една от най-популярните звезди в страната.

Опитът за показност също е свързан с идеята за индикация за липса на култура, казват експерти.

Въпреки това апетитът към лукс в страната няма признаци да изчезне скоро.

Според проучване на Euromonitor International Китай изпреварва Япония като водещ пазар за луксозни стоки в Азиатско-тихоокеанския регион, като се до края на годината ръстът на продажбите ще се върне на нивата от преди пандемията .

При това положение богатите ще трябва да балансират, така че да демонстрират, че са успели, но по-деликатно.

Това обаче поражда една изцяло нова показност.

Пример е инфлуенсърът MengQiqi77, която е известна с това, че редовно информира почитателите си за своя луксозен начин на живот. Преди време тя се "оплака" в социалната мрежа Weibo, че в нейния квартал няма достатъчно зарядни станции за електромобили. "Затова нямахме друг избор, освен да се преместим в по-голяма къща с гараж за електромобила Tesla на моя съпруг," написа тя.

Друг път тя похвали съпруга си като "твърде пестелив" за това, че е избрал да носи кашмирен костюм Ermenegildo Zegna, който струва "само 30 000 юана (4 700 долара)".

Разбира се, подобни постове вече също „лазят по нервите“ на интернет потребителите, които открито й се подиграват.

Изглежда, че за богатите и известните в Китай няма лесно решение на въпроса.