Yamaguchi-Gumi е една от най-големите и свирепи престъпни организации в света, чиито приходи от наркотици, осигуряване на закрила, лихварство, имотни рекети и дори от японската фондова борса, се оценяват на над 6 млрд. долара годишно.

Тази година, навръх 100-годишнината на организацията, над 2 000 от нейните 23 400 членове се отцепиха, което породи опасения от кръвопролитна война между конкурентни кланове, каквато имаше през 80-те години. Въпреки всичко това, членството в якудза, както е по-известна японската престъпна организация, технически не е незаконно, пише Economist.

За намирането на свърталище на мафиоти е необходимо малко повече от телефонен указател. Най-богатият престъпен синдикат в Токио има офис, закътан в задните улички на лъскавия район Гиндза. Бронзова табелка на входа услужливо отбелязва името Sumiyoshi-kai, друга голяма престъпна организация. Пълноправните членове на организацията имат визитки и се регистрират в полицията. Някои дори имат пенсионни планове.

Якудза води началото си от невписващи се в обществото амбулатни търговци и комарджии от периода Едо (1603 – 1868 г.), който се обединява в престъпни банди.

Вижте още: Защо се разцепи японската мафия якудза?

По време на периода на модернизация на Япония те пускат корени дълбоко в икономиката; след втората световна война пък засилват влиянието си на пазарите на черно. Тяхната мощ достига своя пик през 60-те години на миналия век, когато членовете на якудза са наброявали 184 000. В зенита си те са имали тесни връзки с консервативни политици и са били използвани от Либерал-демократическата партия, която е следвоенния политически гигант в Япония, за разбиването на демонстрации на левицата. Тези връзки вероятно не са изчезнали напълно.

Тази история може би обяснява защо тези банди не са точно незаконни. Отчасти под влияние на Америка, която иска Япония да ограничи финансовите престъпления, мафията бе заставена да се подчини. Въведени преди три години години наредби забраняват на компаниите съзнателно да правят бизнес с гангстери.

Компаниите от банките до уличните магазини са задължени да потвърждават, че клиентите им нямат връзки с организираната престъпност. Хора, за които се знае, че са гангстери, не могат да си откриват банкови сметки. Въпреки в това в Япония няма планове за криминализирането на самите банди.

От полицията смятат, че така престъпността ще мине в подземния свят, според Хироки Алън, консултат по сигурността и финансовите въпроси, който изучава якудза. Сега те поне са обект на регулация и са под закона, казва той. В Япония често се случва гангстври да се предават сами в полицейските управления. “Ако някой гангстер направи нещо лошо, полицията може да привика боса и това да арестува цялата банда,” казва той.

Крайният резултат е, че дейността на якудза все още изложена на показ по начин, който би бил немислим за САЩ или Европа. Списания, комикси и филми възвеличават японската мафия. Големите гангстерско босове са полузнаменитости. Въпреки че броят на членовете на якудза е намалял до рекордно ниските 53 500 души, "силовата работа" се възлага на хора на свободна практика, които нямат полицейски досиета.

Някои от по-закоравелите гангстери са се пренасочили от традиционните източници на приходи за мафията към финансови престъпления, които се засичат по-трудно.

Якудза взе участие в разчистването на Фукушима след инцидента с местната ядрена електроцентрала и се очаква да има сериозни приходи от строителството и развлеченията около предстоящата зимна Олимпиада в Токио през 2020 г.

Стига насилието от настъпилото наскоро разцепление да не се пренесе по улиците, никой не очаква якудза да бъде сериозно възпрепятствана. Япония изглежда предпочита организираната престъпност пред алтернативата за неорганизирана.