Всички имаме такива — навици, за които си мислим, че за здравословни, защото сме чули за тях по новините или от приятел, който се грижи за здравето си. Не зависимо колко ги мразим, просто продължаваме да ги спазваме, защото мислим, че ни се отразяват добре.

Да вземе избягването на глутен например. Наистина ли е здравословно?

Или приемането на мултивитамини ежедневно – здравословен навик или глупост?

Вижте още няколко навици, подбрани, за които мислим, че са здравословни, но дали всъщност е така:

Използването на бюро за правостоящи

Приключило наскоро дългосрочно проучване сред близо 4 000 души в САЩ не намира ползи при стоенето пред седенето по отношение на цялостния риск от причиняване на смърт.

В краткосрочен план обаче при стоенето горим повече калории на минута, така че ако теглото е това, за което се притеснявате, продължавайте да стоите!

Слагането на хартия на седалките в обществени тоалетните преди да седнем

Вируси като ХИВ и херпес са неиздръжливи, което означава, че не оцеляват много извън топлото човешко тяло. Докато седнете на седалката в обществената тоалетна, дори и ако наскоро някой е седял там преди вас, е малко вероятно да се заразите с нещо сериозно.

Освен това кожата ви блокира всякакви микроби, ако разбира се, нямате открита рана, която да позволи бактериите да влязат в тялото.

Вижте още: Това са супер храните на 2016 г.

Избягването на глутена

Глутенът вероятно няма да има отрицателен ефект върху вас освен ако не сте от малкото хора, които страдат от целиакия. Проучвания показват, че повечето хора страдат от леко подуване и газове, когато се хранят, независимо дали консумират пшеница или не.

Пиенето само на сока от плодовете

Когато изстисквате само сока от плодовете премахвате фибрите от тях. Те пък са ключовата съставка, която ви кара да се чувствате сити и доволни до следващото ви хранене.

Приемането на Витамин С при настинка.

Допълнително количество Витамин С може да подсили слабо представящата се имунна система, но от приемането на прекалено много може да ви стане лошо.

Допустимото количество за възрастен е 2 000 милиграма на ден. Иначе може да получите диария.

Яденето само на белтъците вместо на целите яйца.

Много хора започнаха да избягват жълтъците, когато експерти по храненето започнаха да предупреждават, че те повишават нивото на холестерола.

Има и добри новини обаче. Все повече проучвания показват, че при повечето хора холестеролът в храните няма особен ефект върху холестерола в кръвта. И така освен ако нямате високо ниво на холестерол, не е необходимо да ядете само белтъците и техните алтернативи, пише Business Insider.

Поставяне на горящи свещички в ушите.

Хората които практикуват това, твърдят, че помага при премахването на ушната кал и лекува някои инфекции. Според Mayo Clinic обаче това съвсем не е така.

"Проучвания показват, че свещичките за уши не премахват ушната кал и не лекуват инфекции", твърдят от Mayo Clinic.

Освен това има опасност да вкарате свещичката прекалено навътре в ухото си или още по-лошо да изгорите лицето, косата, скалпа или ухото си. Така че не го правете.

Приемането на мултивитамини.

Много хора вземат витамини всеки ден. Десетилетия наред обаче проучванията не намират причина за това.

Естествено, ние имаме нужда от малки количества витамини като A, C, и E, за да оцеляваме. Проучванията обаче показват, че си набавяме повече от достатъчни количества от тях от нещата, които ядем, така че няма нужда от хапчета.

Задържането на дъха след като някой друг се изкашля или кихане.

Когато някои кихне или се изкашля без да покрие носа и устата си, бактериите от тях се изстрелват във въздуха със скорост между 80 и 320 км/ч.

Ако сте наблизо и задържите дъха си, това няма да им попречи особено да попаднат върху устните, носа или очите ви. То ще ви попречи да поемете бактериите, който са точно пред лицето ви, но само дотам.

Вижте още: Тези мазни храни са полезни за холестерола

Да не пукате ставите на пръстите си

Доскоро се смяташе, че пукането на ставите на пръстите е не само дразнещо, но и вредно за самите ставите. Няколко нови проучвания обориха тази идея обаче. Според някои пукането пък може да послужи като добър индикатор за това дали една става е добре овлажнена.

Диетата за изчистване на токсини.

Никой няма нужда от изчистване токсини от тялото си. Освен ако не сте отровени вие разполагате със супер ефективна система за прочистване на по-голяма част от вредните съставки, които консумирате. Тя е съставена от два органа, които смазват токсините – черния дроб и бъбреците.

Използването на полегат велоергометър вместо обикновен.

Виждали сте ги във фитнес залите — велоергометри, които са направени така че като седнете тялото ви се накланя леко назад, а краката ви са изпънати.

Освен ако нямате някаква специфична травма, на рамото, коляното или бедрото, например, тези велоергометри не са необходими.

Избягвате микровълновата печка.

Всички сме чували за това, че при готвенето на неща в микровълновата печка те губят хранителните си свойства. За радост на много от нас това не е вярно. Микровълновите печки използват енергийни вълни. Те правят така, че молекулите на храните да вибрират бързо, преобразувайки енергията си в топлина.

Разбира се, някои хранителни съставки започват да се дезинтегрират, когато бъдат нагряти, независимо дали това става с микровълнова печка, обикновена фурна или нещо друго. Тъй като при използването на микровълнова печка процесът протича доста по-бързо този тип устройство се справя по-добре със запазването на цялостта на витамините.