При извършване на мозъчна операция е често срещана практика лекарят да помоли пациента да върши нещо по време на самата процедура, например да свири на цигулка или на китара.

По този начин хирурзите могат да наблюдават реакциите на неговата нервна система и да избегнат риска от нанасяне на непоправими щети върху мозъчната тъкан.

И докато музикалните изпълнения и поддържането на вниманието на пациента с въпроси и отговори вече са използвани по време на т. нар. "будни" мозъчни операции", до този момент нямаше регистриран случай на кулинарни занимания.

Болницата Riuniti в Анкона, Италия, обаче вече може да се похвали и с такова постижение, пише BBC.

60-годишна жена е успяла да приготви 90 пълнени маслини, докато в същото време е била подложена на операция за премахване на мозъчен тумор.

Обикновено в подобни случаи неврохирурзите карат пациентите да съсредоточат вниманието си върху нещо, да вършат нещо с ръцете си или пък да отговарят на въпроси.

Тази техника, при която пациентът не е под пълна упоойка, а е в съзнание по време на операцията, се използва най-често при отстраняване на тумори, които засягат мозъчните дялове, отговорни за зрението, слуха, говора или двигателния апарат.

Левият темпорален лоб на мозъка отговаря за движенията в дясната част на тялото и обратното.

"Когато пациентът е буден по време на операцията, ние можем много по-прецизно да следим неговите мозъчни функции и на база на тези наблюдения да преценяваме нашите действия", обяснява неврохирургът Робарто Триняни от болницата в Анкона.

Той е част от екип, извършил около 60 подобни операции през последните години. Един от пациентите им е гледал анимационни филми по време на манипулацията.

Приготовлението на панирани пълнени маслини обаче е доста по-сложно занимание и операционната маса е наподобявала декор от кулинарно предаване.

Специалитетът е характерен за региона на Централна Италия и се приготвя от обезкостени зелени маслини, пълнени с месо и панирани в яйца, брашно и хлебни трохи.