Със статия за натоварения трафик преди Пролетния фестивал дебютира на новата си работа първият робот-журналист, нает от китайски вестник.

Ксиао Нан, както е кръстен роботът, дело на учени от университета в Пекин, е написал материала от 300 думи за една секунда.

Статията е публикувана във вестник Southern Metropolis Daily, който излиза в Гуанчжоу, съобщава Computer World.

И въпреки че може да пише както дълги, така и къси материали, роботът няма как да провежда интервюта, да задава допълнителни въпроси въз основа на даден отговор или да избере различен ъгъл на историята си на базата на нова информация.

Това не е първият път, в който медиите се обръщат към технологиите. През 2014 г. репортер от Los Angeles Times създаде алгоритъм, наречен Quakebot, който написа статия за земетресения.

Същата година Асошиейтед прес съобщи, че ще използва софтуер за автоматизиране на списването на статии за финансовите резултати на компании.

Не само журналистите са на път да загубят работата си, изместени от роботи.

Роботиката и изкуственият интелект се развиват активно през последните няколко години и напоследък се чуват мнения, че те са по-добре позиционирани да заменят човека на работното му място, спасявайки бизнеса от плащането на заплати, обезщетения и отпуски.

Един скорошен доклад на Forrester Research прогнозира, че роботите и изкуственият интелект ще заемат 6% от работните места в Щатите до 2021 г..

Интелигентни системи, чат ботове и хуманоидни роботи биха могли да заемат работни места, които варират от хотелски служители до шофьори на камиони и таксита.