Банкнотата с номинал 100 трлн. зимбабвийски долара се равнява на около 5 щатски долара, пише WSJ.

Това е обменният курс за банкнотата с най-висок номинал в Зимбабве, която е най-голямата издавана някога в света. Тя също така е и символ на провала на една национална политика. В един период през 2009 г. банкнотата от 100 трлн. зимбабвийски долара не стига за автобусен билет в столицата на страната Хараре.

Оттогава стойността на местния долар скача. Не в Зимбабве обаче, където се отказаха от валутата, а в eBay.

Банкнотите се търсят много от колекционери и различни купувачи като цената им е с 15 пъти по-голяма от това, което са стрували когато са били в обращение. През последното десетилетие президентът на Зимбабве Робърт Мугабе и неговите сподвижници се опитваха да подкрепят икономиката на страната като печатат пари. Вместо това централната банка на Зимбабве породи хиперинфлация като емитираше банкноти с все повече нули.

Банкнотата от 100 трлн. долара, която беше в обращение само няколко месеца преди зимбабвийският долар да бъде официално изоставен като законната валута на страната през 2009 г., беше и дневният лимит, който хората можеха да теглят от банковите си сметки.

Неконтролируемата инфлация принуди зимбабвийците да се редят на опашки за хляб, паста за зъби и други стоки от първа необходимост. Те често носеха по-големи чанти с пари отколкото самите артикули, които си купуваха с девалвиралата валута.

Днес всички покупки стават в чуждестранна валута, основно щатски долар и южноафрикански ранд. Нищо неструващите банкноти на Зимбабве обаче имат стойност, поне извън страната.

Това, че зимбабвийската валута носи името долар, увеличава търсенето й, според валутни търговци и колекционери.

Дилърите, които са били достатъчно прозорливи, за да закупят най-големите зимбабвийски банкноти, докато са били в обращение сега извличат ползи от това.

Франк Темпълтън, пенсиониран трейдър на ценни книжа на Уолстрийт, е закупил "квинтилиони зимбабвийски долари чрез брокер от централната банка на зимбабве. Сега той ги продава през eBay от дома си Хамптънс, Ню Йорк. "Обичам да казвам, че Уорън Бъфет е направил много хора милионери, но аз съм направил повече хора трилионери," казва Темпълтън. Дилърът е платил между 1 и 2 долара за всяка банкнота и сега ги продава, за около 5-6 долара за брой.

Само в централната банка на Зимбабве знаят истинските данни, но спред дилъри режимът е отпечатал между пет и седем милиона банкноти от по 100 трлн. долара.