Когато разбойник от сериала „Хартиената къща“ по Netflix се опитва да доплува с шнорхел до наводнен златен трезор в Централната банка на Испания, това изглежда като от филм за Джеймс Бонд.

Ако ви се струва, че е малко преувеличено за целите на телевизията, тази сцена всъщност е базирана на истинските системи за защита, които използва Централната банка на Испания, пише Bloomberg.

Базираната в Мадрид институция наистина има водна камера в трезора си, която го наводнява, ако там успеят да влязат обирджии.

И това е само едно от препятствията на пътя на крадците, които биха искали да опитат да стигнат до златото.

Обирджиите в третия сезон на „Хартиената къща“ минават през бронирана врата, за да достигнат до златото. Всъщност обаче тези стоманени врати са три на брой.

Първата, която е и най-голяма, тежи 16.5 метрични тона. Тя пасва толкова идеално на рамката си, така че ако там има дори и парченце пух, няма да се затвори, според Централната банка на Испания.

След това порталът води към 35-метрова асансьорна шахта, по която се слиза до преддверие, което пък води към повдигащ се мост, а от там и до втора бронирана врата.

Точно това място ще се наводни, ако в реалния живот крадци успеят да минат през първата врата и да активират системата за сигурност.

Откакто строителството на златния трезор е завършено в средата на 30-те години, там никога не е имало опит да се влезе без съответното разрешение, казват от Централната банка на Испания.

Историите, които се раждат с годините около трезора, обаче се оказват неустоими за създателите на „Хартиената къща“ и почитателите на сериала. Над 34 милиона домакинства са изгледали поне един от епизодите от третия сезон след старитрането му през юли, според говорител на Netflix.

В първите два сезона групата обирджии от „Хартиената къща“ атакува кралския монентен двор на Испания, за да отпечата милиони евро. В третия сезон тяхна мишена е Цетралната банка на Испания заради златото и за да окажат натиск върху властите да освободят един от техните членове, който е в затвора.

В ерата на кибератаките, които се извършват от лаптопите на анонимни хакери, има нещо причудливо в сериал, който се концентрира върху физическите бариери пред обирите на злато, като водни капани.

“През 30-те години на миналия век не е имало видео наблюдение, не е имало мониторинг, не е имало сеизмични сензори,” казва Сиймъс Фехи, главен изпълнителен директор на Merrion Vaults. Той твърди, че е посетил стотици трезори, докато търси да ги наеме или купи от банки, които преустановяват дейността си.

По дефиниция, охранителните стъпки, които правителствата по света предприемат, за да защитят златото си, остават мистерия.

Въпреки това предпазните мерки на Централната банка на Испания звучат малко необичайни, според Фехо. “Никога не съм виждал преддверие, което се наводнява,” казва той.