По света има най-малко 50 млрд. отделни диви птици, сочат резултатите от ново проучване.

Домашните врабчета са около 1.6 млрд. от тях.

Три други вида – европейските скорци, селските лястовици и пръстеногърбите чайки също могат да се похвалят с популации от по над 1 млрд.

Повечето видове птици обаче са редки, като при един на всеки 10 вида популацията е под 5 000 птици, според авторите на проучването.

Тази временна картина на глобалната популация на птиците ще подпомогне усилията за опазването им от изчезване, казват от екипа от учени от Университета на Нов Южен Уелс в Сидни. Австралия.

"Ние харчим много време и пари, за да броим представителите на собствения си вид, но наистина трябва да помислим за това как преброяваме биоразнообразието, с което споделяме планетата," казва пред BBC доктор Кори Калахан, един от авторите на проучването.

Чуваш птичи песни? Това ти носи толкова щастие, колкото бонус към заплататаПролетта е точно зад ъгъла, а усещането да видим първия щъркел за сезона - знак, че предстоят по-топли дни, не може да се сравни с нищо друго

Преброяването на птиците по света е сложна задача без точни отговори.

Предишни преброявания са варирали между 200 и 400 млрд. отделни птици от между 10 000 и 13 000 птичи видове.

Този път учените от Австралия са анализирали 9 700 вида живи птици (с изключение на всички домашни птици) използвайки информация, записана през последното десетилетие от наблюдатели на птици в онлайн базата данни ebird.

Те са прецизирали данните, използвайки моделиране и информация от експерти на място, за да изготвят по-точна, според тях, оценка.

Тяхното проучване сочи, че повечето птици се намират в Северното полукълбо в Европа, северна Азия, северна Африка, части от Арабския полуостров и Северна Америка.

Противоположно, в Мадагаскар и Антарктика има много малко пернати.