Тайландската компания Baiya Phytopharm иска да разработи първата в страната ваксина срещу COVID-19 на растителна основа.

Стартъп компанията, основана от доктор Сутира Тайчакунавуд и доктор Вараньоо Фолчароен през 2018 г., работи по създаването на ваксина, използвайки листата на австралийско тютюнево растение.

37-годишната Тайчакунавуд, която е преподавател в университета Чулалонгкорн, казва пред CNBC, че заедно с екипа й искат Тайланд да се превърне от вносител на ваксини в производител.

Baiya е първата тайландска компания, която е включена в хъба за иновации на университета.

Тригодишният стартъп се финансира с грантове от бивши възпитаници на университета и от тайландското правителство. Компанията също така е набрала около 3 млн. долара от платформи за групово финансиране.

Компанията е приключила през декември първата фаза от изпитанията на своята растителна ваксина върху хора. Засега никъде по света няма ваксина срещу COVID-19 на растителна основа, въпреки че най-малко още една, освен тази на Baiya, се разработва.

“Това, което знaем засега, е, че всички доброволци са добре. Гледайки профила за безопасност, сме много доволни,” казва Тайчакунавуд.

Нова ваксина от кокоши яйца предпазва от всички щамове на COVIDЕдно от предимствата на кокошите антитела IgY е, че те намаляват риска от тежки имунни реакции

Според нея е твърде рано да се установи степента на ефикасност на ваксината, но целта е да се използват съществуващите вече ваксини като еталон.

От фармацевтичната компания казват, че очакват втората фаза на изпитателния срок да започне през юни. Компанията се надява да изпрати данни за одобрение до администрацията по храните и лекарствата на Тайланд до третото или четвъртото тримесечие на тази година.

От Baiya твърдят, че могат бързо да увеличат производствения си капацитет, ако ваксината бъде одобрена.

“В момента нашите мощности могат да произвеждат около 5 млн. дози месечно, което прави около 60 млн. дози годишно,” казва Тайчакунавуд.

Тя допълва, че същите производствени съоръжения ще могат да произвеждат ваксини не само за Тайланд, но и за региона.

Baiya иска да покаже, че Тайланд може да създаде нови лекарства, за да се справи със собствените си здравни проблеми, казва тя. Компанията използва същото тютюнево растение, за да разработва онкологични лекарства и процедури срещу стареене.

Като стартъп Baiya все още не работи на печалба, но според Тайчакунавуд целта не е да се максимизират печалбите, а да се изгради надеждна изследователска индустрия в Тайланд, която ще привлича таланти от следващото поколение.

“Искаме също така фармацевтичните продукти, които произвеждаме, да са достъпни” не само за хората в Тайланд, но и за други, които нямат достъп до лекарства, казва Тайчакунавуд.