Компанията за информационен мениджмънт Veritas Technologies представи първото изчерпателно изследване за състава на данните в големите компании Data Genomics Index. Проучването сочи, че над 40% от съхраняваните от корпорациите файлове не са били модифицирани през последните 3 години, като тяхното идентифициране може да доведе до ефективно съкращаване на директните разходи.

Data Genomics Index е първа стъпка към анализиране на корпоративната ИТ среда с цел насочване на вниманието и справяне с нарастващия обем от данни, които се съхраняват на сървърите по цял свят.

Data Genomics Index е първото по рода си проучване, което се фокусира върху реални показатели за корпоративната ИТ среда като съдържание на файловете, средното времетраене, през което се съхраняват те, без да бъдат използвани и индивидуалния им обем.

С публикуването на проучването Veritas Technologies отбелязва началото на проекта си Data Genomics Project, чиято цел е да помогне на компаниите да се запознаят с последствията от неструктурираните масиви от данни, които създават, съхраняват и управляват всекидневно.

Проектът ще създаде общност от ИТ експерти, учени и лидери, които ще споделят опита и знанията си с бизнес организациите, които са изправени пред проблема от непрестанно растящия обем от данни на сървърите им. Като основател на Data Genomics Project, Veritas Technologies ще споделя чрез платформата опита си в информационния мениджмънт, но проектът няма да бъде част от бизнеса на компанията.

„Клиентите ни честно са изправени пред два взаимносвързани проблема – непрестанно нарастващия обем от данни и ограничените бюджети и ресурси за придобиване на нови сървъри и приложения, които да се справят с това“, каза Василе Аникулаесей, изпълнителен директор на Veritas за региона на Централна и Източна Европа.

„Използвахме познанията си за характера на метадатата, за да създадем точна извадка за състоянието на масивите от данни в световен мащаб. Изводите, до които достигнахме, биха могли да помогнат на корпорациите да се справят с проблемите и разходите, свързани с натрупване на ненужна информация и файлове“, допълва Аникулаесей.

Проучването Data Genomics Index сочи, че традиционните „офис“ формати като презентации, таблици и документи често заемат повече място, отколкото е необходимо, което от своя страна води до ненужни разходи за корпорациите. Сред основните причини за това е, че след напускане на служител запазените от него файлове остават на сървърите на компанията.

Според експертите на Veritas повече от 40% от подобни файлове не биват използвани или модифицирани в продължение на 3 или повече години, като след подобен период от време данните стават неактуални и неизползваеми.

Според проучването изображенията, работните и компресирани файлове също заемат значителна част от корпоративните сървъри – около една трета. Любопитното е, че есента е периодът от годината, когато обемът на генерираната информация значително нараства - 91% повече текстови файлове и 48% повече таблици.

По данни от проучването видеофайловете, които се съхраняват в компаниите, също се увеличават в края на лятото и началото на есента с цели 68%.

Експертите на Veritas уточняват, че средно на 10 петабайта един проект за архивиране на презентации, документи и текстови файлове може да има възвръщаемост в размер на $2 млн. в рамките на година.