Роден в Сан Франциско през 1955 г. от майка американка и баща сириец, в последствие изоставен и осиновен от приемно семейство, чието име носи, Стив Джобс навлиза в света на информационните технологии на 19 години, присъединявайки се към Homebrew Computer Club- клуб на информатиците от Силициевата долина, който създава основата на съвременния персонален компютър.

Именно там се запознава с бъдещия си съдружник Стив Возняк, с когото заедно започват работа през 1974 г. при производителя на видеоигри Atari.

Две години по-късно двамата Стив и Рон Уейн създават компанията Apple в гаража на родителите на Джобс. Там е създаден първият компютър на Apple, продаван на цена 666.66 долара.

Тогава Стив Джобс е на 21 години.

Първият голям успех на d'Apple обаче е Apple II (1977)- първият компютър, който може да генерира цветни графики. Много големи европейски и американски дизайнери на видео игри ще направят своя дебют с тази машина...

През 1980 г., Apple става публична компания и цената й достига 110 милиона долара. Скоро Стив, тогава 27-годишен, ще бъде милионер и най-младият човек в класацията на Forbes на най-богатите хора в света.

В средата на 80-те Apple ще направи нова голяма иновация- въвежда мишката и графичния интефейс от прозорци и папки.

Здравето на Джобс е все още блестящо, но компанията преминава през много вътрешни борби и противоречия. През 1985 г. Стив Джобс е уволнен от собствената му компания от Джон Скъли, когото Джобс е наема през 1982 година.

Създава компютърната компания NeXT и купува през 1986 г. Pixar- компания, специализирана в анимацията за 10 милиона долара. Девет години по-късно, Pixar ще излъчи на екрана култовия Toy Story.

По време на отсъствието на Джобс, Apple е загубила блясъка си. Финансовите резултати са лоши и компанията не прави такива големи нововъведения както преди. Още по-лошо Microsoft пуска на пазара през 1995 г. операционната система Windows 95, конкурент за Mac. По ирония на съдбата, Apple в крайна сметка купуват NeXT през 1996 г. заедно със Стив Джобс. Последният се завръща като консултант и след това като главен изпълнителен директор. Той създаде компютър, който ще даде тласък на Apple през 1997 г.- iMac. С многоцветния си дизайн във вселената на сивите компютър, iMac съблазнява широката градска публика. Новият подпис на Apple.

Новата ера в Apple започва. След компютрите, компанията се обърна към музикалния пазар. През 2001 г. Стив Джобс представи iPod, MP3- плеър с бели слушалки, а не черния стандарт на конкуренцията. Две години по-късно се ражда iTunes Music Store, онлайн магазина на Apple, в който феновете могат да купуват хиляди песни за по-малко от 1 евро.

Успехът на iPod е огромен, като няколко нови версии се предлагат на пазара през следващите години: Mini, Nano, Shuffle, Touch ...

Следващият удар е през 2007 г.: Apple се насочва към мобилните телефони с iPhone. Това не е първият смартфон, но е несъмнено този, който най-много повлиява за ръст на продажбите на телефони, които могат да се свързват към Интернет.

Представянето на всеки нов модел (3G, 3G, 4) е последвано от дълги опашки в магазина на Apple, независимо от недоволство на индустрията и потребителите от високите цени и затворената система смартфони (iPhone работи само с iTunes, всички приложения трябва да бъдат одобрени от Apple и др.)

И докато Apple жъне успехи, през 2004 г. Стив Джобс тихомълком е опериран от рак на панкреаса. Четири години по-късно загубата на тегло и влошеният външен вид на легендата притесняват инвеститорите и по грешка Bloomberg обяви смъртта му. Стив се пенсионира от Apple през 2009 г. по медицински причини: по-късно се разбра, че е през този период му е направена трансплантация на черен дроб.

През януари 2011 г. той отново си взема отпуск по медицински причини. Той ще се върне едва три месеца по-късно в Apple, за да обяви на 24 август решението си да подаде оставка от поста си като директор:

"Винаги съм казвал, че в деня, в който не мога да изпълнявам задълженията си и да отговарям на очакванията като ръководител на Apple, ще съм първият, който ще научи. За съжаление, този ден дойде."