Не става въпрос за снимки или порнография – правилата, които по принцип Facebook настоява да се спазват.

В някои държави Facebook налага цензура, съобразно тази, която налагат правителствата.

Положението е най-зле в Индия, Турция и Пакистан.

Там хиляди страници се свалят всяка годна заради „богохулство или критика към правителството“.

Само за първите 6 месеца на 2014 година Facebook са блокирали 5000 „източници на съдържание“ в Индия. В Турция са цензурирани 2000, почти толкова в Пакистан. Тези постове и коментари могат да се видят извън тези три държави, но не и в тях.

Виж още: Как се промени Facebook за последните 11 години?

Наскоро Facebook блокира няколко страници в Турция, които осмиват пророка Мохамед.

Не става въпрос само за развиващи се държави. Такива искове към компанията са отправяни и от държави като Великобритания, Германия и Франция.

Facebook обикновено се изтъква като компания, която защитава свободното слово. В някои държави, обаче, компанията получава ултиматуми – или блокира една страница, или тя ще бъде блокирана. В такива случаи се стига до съд и Facebook се подчинява на закона, дори да не е съгласен с него, казва Закърбърг.

Закърбърг обяснява, че в такива случаи, дори и Facebook да не отстъпи, това няма да доведе до промяна на несправедливите закони. „Няма такъв случай,“ казва той. Вместо това, Facebook предпочита да „играе играта“ дългосрочно – компанията се съгласява на определена цензура, но това, че остава в страната дава възможност за комуникация и достъп до информация за гражданите, което е по-добре, отколкото, ако просто излезе от държавата.

В Индия Facebook се използва от едва 10% от населението от 1.2 млрд. души. Това означава, че дам компанията има възможност за огромен ръст. Почти половината от населението на Турция ползва Facebook. Може ли правителството на Турция да блокира услуга, която се ползва от 38 милиона души? То вече блокира Twitter и YouTube по-рано през годината.