Представете си, че пътувате през заснежените улици, а студът услужливо намеква за своето присъствие. Изваждате смартфон или таблет и с помощта на едно движение стартирате системата за отопление в жилището си, така че когато се приберете, то да ви очаква добре затоплено. По пътя решавате да минете през магазина.

Отново с помощта на едно движение преглеждате подробно съдържанието на хладилника и набързо съставяте списък с нужните продукти. Времето е пари, така че докато пазарувате, е хубаво пералнята да изпере мръсните дрехи. Стартирате я от разстояние чрез мобилното си устройство и се отдавате на пазар.

Ако това ви се струва като сценарий на научнопопулярен филм от бъдещето, то вероятно все още живеете през деветдесетте. Годината е 2013, а мястото - Лас Вегас, щата Невада, Съединените американски щати. На това място всяка година от над 45 лета насам се провежда най-голямото изложение за електроника в света - International CES, пише в. Стандарт.

Тазгодишното издание, което бе най-мащабното в историята, събра на площ от 1.92 млн. кв. метра над 3250 технологични компании, които в рамките на 4 дни показаха на света какво ще наричаме технология през 2013 година.

Почти всички глобални компании, сред които Samsung, LG, Toshiba, Whirlpool, отделиха голяма част от щандовете и времето си, за да представят пред света най-новата концепция на т. нар. умен дом. В основата си тя е една и съща - домакински уреди, които могат да се контролират от разстояние чрез смартфон, таблет или телевизор.

На изложението LG демонстрираха контрол над черната и бяла техника (хладилник, пералня, фурна, робот прахосмукачка, телевизор) не само от дистанция, но и чрез NFC технология. С други думи потребителят контролира уреда чрез доближаване на смартфона си до обозначени тагове като "старт", "стоп" и т. н.

Интересното в случая е, че роботът прахосмукачка (HOM-BOT) е снабден с камери, които позволяват да следите обстановката в дома си чрез интернет независимо къде се намирате. За капак може дори да говорите с близките си по този начин. Предложението на Toshiba, носещо името Home Cloud + (домашен облак), залага на връзката между домакинските уреди.

Така например когато стартира любимото ви предаване по телевизията, осветлението автоматично се намалява. Тук лудото решение на разработчиците е лишило потребителите от възможност да разговарят със семейството посредством прахосмукачка, но не се безпокойте - това става чрез хладилника! Той е снабден с тъчскрийн екран, който не само ви позволява да контролирате уреда, но и да осъществявате видеовръзка с притежатели на същата бяла техника.

Това, което различава Toshiba от останалите, е наличието на соларен панел, генерираш слънчева енергия, който умее да разпределя мощността равномерно между уредите. Освен да складирате електричеството в специални батерии, при добро желание може да го споделяте директно в общата мрежа на града, страната, континента и т. н. Можете да си представите какво би означавало това, ако семействата в цял град са снабдени с подобен "домашен облак".

Компанията Whirlpool също заложи на пълна гама "умна" бяла техника, въоръжена с 6th sense live приложения, която позволява да контролирате цялата кухня, докато седите на пейката в парка. Предложението на Samsung не се различава особено от останалите концепции.

Разликата е, че контролът над уредите може да се извършва от телевизора, смартфона и таблета едновременно, тъй като безпроблемно може да препредавате функциите на едното устройство към другото. Засега повечето концепции не са достъпни на пазара, но съвсем скоро ще бъдем изправени пред опасността да се почувстваме глупави между стените на умното си жилище.