На пазара в технологичния сектор се забелязват няколко тенденции. Една от тях е все повече застъпването на думата технологии. Другата тенденция е фокусът върху иновативни стартиращи компании, по-специално и в IT, и в телеком сектора.

Тази активност е концентрирана от около две години в София, която е на трето място по брой инвестиции в стартъп компании, след Лондон и Дъблин и преди Берлин, който също е един сериозен център за развитие на стартъп компании, това заяви Елица Панайотова, изпълнителен директор на София Тех Парк, на форума „Шумът на парите“ организиран от Profit.bg.

Тази тенденция се случва и защото преди няколко години, по инициатива на държавата и Министерството на икономиката, част от евросредствата са насочени като стартов капитал, който да подкрепя нови технологични компании.

Това е модел, който не е нов. Един от най-успешните подобни модели в света – израелският, започва точно така.

Ние не сме Израел, но това вече стартира като тенденция с евросредства. Инициативата за създаване на научнотехнологичен парк е още една стъпка в подкрепа на изграждането на тази екосистема, тъй като извън виртуалната част е добре да има реална част, т.е. това трябва да се превърне в хъб и място, където все повече компании и представители и на академичните страни и на компаниите да имат различни поводи, по които да се срещат и различни теми, по които да работят съвместно и оттам да се ражда нов продукт.

Едни от най-успешните компании, в които са инвестирали фондовете Eleven, LaunchHUB и Neveq, които оперират реално с европейски средства, са пак в този сегмент, посочи още Панайотова.

Третата тенденция, която се случва на пазара, е формирането на общество от така наречените бизнес ангели - хора, не толкова дори фондове на този етап, които инвестират в този най-рисков период за развитие на една нова идея и компания.

Идеята е през платформата София Тех Парк все повече да се изгражда тази екосистема, в която държавата има роля с политики и фокус върху не само определени индустрии, а определени мерки, които да подпомагат тези индустрии.

Едно от нещата, които вече се случват в сектора, е, че има насочено финансиране. Това се случва на ниво фондове, които в момента са създадени с публични средства. Държавата работи, отново с еврофондове и през банките, за финансиране на бизнес за развитие на иновативност и технологии. Има идея и да бъде създаден такъв фонд за подпомагане на подобен тип идеи в по-широк ъгъл, посочи експертът.

Покрай създаването на научно-технологичния парк вече фондове и от чужбина се интересуват как те могат да имат връзка с тази екосистема, така че да имат достъп до стартъп компаниите и да инвестират. Дали виртуално или реално присъствие не е най-важно, но такъв интерес има и той трябва да бъде задържан и увеличен, посочи тя.

Третото нещо, което се случва, е, че в момента водим разговори с Microsoft да бъде създаден хъб така, че техният фонд, в партньорство с други IT компании в България, да създадат център, където да се стимулират млади предприемачи, завърши Панайотова.

Програмата, както и повече подробности за Шумът на парите могат да се намерят на profit.bg/forum.

Форумът Шумът на парите се осъществява със съдействието на ВИП спонсорите Уникредит Булбанк, Vivacom и Галакси Инвестмънт Груп, както и спонсорите Трейс Груп Холд, София Интернешънъл Секюритиз, ЛУКС ИМОТИ, консултантска къща Амрита, Peugeot и Борика Банксервиз.

Медийни партньори на събитието са fakti.bg, offnews.bg, novini.bg, kaldata.com, imot.bg, economic.bg, сп. Forbes, сп. Икономика, агенция Фокус, pariteni.bg и SeeNews.

Организационен партньор на събитието за поредна година е агенцията за връзки с обществеността AMI Communications България.