Интернет търсачката Google работи по създаването на изкуствен разум. Проектът й може да стане най-сериозният пробив досега в създаването на машини, способни да взаимодействат с външния свят, разпознавайки форми и обекти, съобщава The Times.

Оказва се обаче, че „мозъкът“ на Google започнал да придобива навиците на много интернет потребители и най-много се интересувал от котки.

Изследователите въвеждали в него случайни изображения от YouTube. В края на експеримента се оказало, че три четвърти от съдържанието на изкуствения разум е заето от котки, макар че той е чувствителен също към изображения на човешки лица и тела.

Той разпознавал над 20 000 различни котки.

„Способността да разпознава котки може да се стори на хората тривиална, но за изкусвтвения интелект тя има голямо значение“, подчертава един от създателите на проекта.

Експертът се позовава на парадокса на Моравек, според който да научиш машина да върши неща, които са елементарни за хората (разпознаване на котки) е много по-трудно от това да я научиш неща, които са трудни за хората (да играе шах).

„Изглежда мозъкът на Google е първата изкуствена невронна мрежа, която може да разпознава обекти без подсказване от страна на човека, но тя остава много далече от човешкия мозък“, коментира вестникът.