Да предскажете какво ще знаят нашите потомци за нас е опасно упражнение. Въпреки това Малкълм Гладуел, автор на The Tipping Point, се опита да намери отговор на въпроса. На конференция в Торонто той заяви, че очаква историята да запомни повече за Бил Гейтс отколкото за Стив Джобс, съобщава The Verge.

Според Гладуел аморалността (липсата на чувство за морал при вземането на решения) е същностна характеристика за преуспелите ръководители: „Няма морални лидери, ако те бяха морални лидери, нямаше да са страхотни бизнесмени“, заявява той.

В своята последна книга авторът се опитва да обясни факторите, които разделят много успешните от по-малко успешните лидери.

Според него Бил Гейтс и Стив Джобс, като шефове съответно на Microsoft и Apple, бяха „безмилостни капиталисти“. Разликата е, че Гейтс, след като се пенсионира, преобърна аморалното си поведение, харчейки всичките си пари за благотворителни проекти.

От 1994 г. фондацията „Бил и Мелинда Гейтс“ е дарила над 2.6 млрд. долара. В някои бедни страни ще бъдат издигнати паметници на Гейтс, прогнозира Гладуел, защото парите му са отивали за решаване на проблеми в тези региони като ликвидирането на маларията.

Това ще е нещото, с което Бил Гейтс ще бъде помнен след петдесет години, а не с делото си в Microsoft. Защото ако днес ние идеализираме бизнесмените за тяхната способност да създават богатство, бъдещите поколения ще се интересуват от последствията, които е имала тази дейност върху света, в който самите те живеят.

Авторът прави не много ласкав коментар за Стив Джобс: „Всички идеи, които той имаше, бяха дошли от някого другиго. Той просто беше първият, който се осмеляваше да ги изкаже. Приписваше си заслугата за много неща. Нямаше никакъв срам. Той беше изключителен и блестящ бизнесмен и предприемач, който си правеше автореклама в мащаб, който рядко някой е успявал“, заявява Гладуел.

Но когато фетишизирането на Apple се изчерпи, споменът за Джобс също ще изчезне. Един ден хората ще питат: „Кой пък беше този Стив Джобс?“, прогнозира авторът.