Смартфоните навлизат все по-агресивно в живота ни, което води до много нови и тревожни тенденции.

Например номофобията е сравнително нов термин, който се определя като натрапчив страх да не останем без достъп до смартфона си.

Вижте още: Жените предпочитат смартфона си пред секса

Оказва се, че зависимостта ни от смартфоните поражда още един масов синдром у потребителите - този на „фантомното вибриране“. Изследване сочи, че девет от десет потребители страдат от него. Той се описва като непрестанно усещане, че смартфонът вибрира, докато е в джоба ви.

В допълнение, смартфоните вече пречат и на сексуалния ни живот. Основната част от американските жени, или 57%, по-скоро биха се отказали от секс, отколкото да прекарат седмица без смартфона си, според проучване на AVG Technologies.

Всички тези тревожни факти водят до естествения въпрос – как да намалим зависимостта си от умните устройства?

Експертите съветват това да става с малки стъпки. Ето две за начало, дадени от Тристан Харис, бивш дизайнер в Google.

На първо място, сложете известяванията си под контрол. Харис препоръчва да ограничите получаването на известия само до реални хора и да ограничите тези, генерирани от приложения и машини.

В противен случай вниманието ви ще е непрестанно насочено към устройствата и то във връзка с известия, които не представляват интерес за вас.

На второ място, скрийте всички ненужни приложения. Така ще отваряте само тези, които наистина ви трябват и с изричното изписване на имената им, споделя Харис.

С тази промяна ще отворите например приложението Candy Crush, само ако наистина ви се играе играта, а не просто защото сте го видели на началния си екран, смята Харис.

От колко приложения имат истинска нужда потребителите?

Според Харис бройката е между 4 и 6. Това е броят на приложенията, които се ползват регулярно от средния потребител. Останалите можете спокойно да пратите в папка като второстепенни.