Канадското правителство представи проектозакон, който дава на полицията разширени правомощия да следи комуникациите в интернет, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Консервативното правителство представи инициативата като необходимо средство за борба с нарушения като детската порнография в интернет и даде примери за интернет доставчици, които са дали исканата от тях информация едва след няколко дни.

"Новите технологии дават нови средства за извършване на престъпления, което затруднява разследванията", обясни министърът на правосъдието и главен прокурор Роб Никълсън.

Консерваторите на премиера Стивън Харпър имат мнозинство в парламента и се очаква законът да бъде приет без проблеми.

Опозиционните партии и дружества за защита на гражданските свободи опонираха, че законът дава на държавата твърде много възможности да се меси в личния живот на потребителите на интернет. В закона например се позволява на полицай да инсталира без съдебно разрешение апарат, който записва IP адреса на всяко свързано с интернет устройство. Интернет доставчиците пък се задължават да събират и съхраняват някои видове информация.

Комисарят за защита на личния живот Дженифър Стодарт, която не е подчинена на правителството, изпрати през октомври писмо до министъра на обществената сигурност Вик Тюс, в което изразява дълбокото си безпокойство.

"С подсилването на законовите средства на държавата с цел следене и достъп до лично съдържание и с намаляването на съдебния контрол, законът ще позволи на правителството да подлага повече хора на щателно наблюдение", пише тя.

Канада е сред страните, подписали международното споразумение АСТА (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), което съгласува действия от фалшификациите на стоки до незаконното сваляне на съдържание от интернет.

Вчера България замрази участието си по споразумението, докато не стане ясна позицията на останалите страни-членки на ЕС.

Днес министърът на икономиката Трайчо Трайков заяви, че е готов да подаде оставка и поема пълната отговорност за подписването на споразумението.